هروقت دیدی تنها شدی بدون خدا همه رو بیرون کرده تا خودت باشی و خودش ...
مطالب اخیر وبگاه
به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR فیلم بیانات رهبر انقلاب در دیدار اقشار مختلف مردم در آستانه اربعین حسینی در تاریخ ۲۹ شهریورماه ۱۳۶۸ را منتشر می‌كند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار به تشریح اهميت اربعين حسینی می‌پردازند.

بخشی از بیانات رهبر انقلاب كه در این فیلم مشاهده می‌كنید:
امروز، به‌مناسبت نزديك شدن به شب اربعين حضرت سيّدالشّهداء (عليه‌الصّلاةوالسّلام) كه ارتباط تام و تمامى با همين تلاش با ارزشى كه در روزگار ما براى احياى ياد و نام شهيدان انجام مى‌گيرد، دارد، مطالبى را مطرح مى‌كنم.

اساساً اهميت اربعين در آن است كه در اين روز، با تدبير الهى خاندان پيامبر(ص)، ياد نهضت حسينى براى هميشه جاودانه شد و اين كار پايه‌گذارى گرديد. اگر بازماندگان شهدا و صاحبان اصلى، در حوادث گوناگون - از قبيل شهادت حسين‌بن‌على(عليه‌السّلام) در عاشورا - به حفظ ياد و آثار شهادت كمر نبندند، نسلهاى بعد، از دستاورد شهادت استفاده‌ى زيادى نخواهند برد.

درست است كه خداى متعال، شهدا را در همين دنيا هم زنده نگه مى‌دارد و شهيد به طور قهرى در تاريخ و ياد مردم ماندگار است؛ اما ابزار طبيعى‌يى كه خداى متعال براى اين كار - مثل همه‌ى كارها - قرار داده است، همين چيزى است كه در اختيار و اراده‌ى ماست. ما هستيم كه با تصميم درست و بجا، مى‌توانيم ياد شهدا و خاطره و فلسفه‌ى شهادت را احيا كنيم و زنده نگهداريم.

اگر زينب‌كبرى‌(سلام‌اللَّه‌عليها) و امام سجّاد(صلوات‌اللَّه‌عليه) در طول آن روزهاى اسارت - چه در همان عصر عاشورا در كربلا و چه در روزهاى بعد در راه شام و كوفه و خود شهر شام وبعد از آن در زيارت كربلا و بعد عزيمت به مدينه و سپس در طول سالهاى متمادى كه اين بزرگواران زنده ماندند - مجاهدات و تبيين و افشاگرى نكرده بودند و حقيقت فلسفه‌ى عاشورا و هدف حسين‌بن‌على و ظلم دشمن را بيان نمى‌كردند، واقعه‌ى عاشورا تا امروز، جوشان و زنده و مشتعل باقى نمى‌ماند.

چرا امام صادق(عليه‌الصّلاةوالسّلام) - طبق روايت - فرمودند كه هر كس يك بيت شعر درباره‌ى حادثه‌ى عاشورا بگويد و كسانى را با آن بيت شعر بگرياند، خداوند بهشت را بر او واجب خواهد كرد؟(۱) چون تمام دستگاههاى تبليغاتى، براى منزوى كردن و در ظلمت نگهداشتن مسأله‌ى عاشورا و كلاً مسأله‌ى اهل‌بيت، تجهيز شده بودند تا نگذارند مردم بفهمند چه شد و قضيه چه بود. تبليغ، اين‌گونه است. آن روزها هم مثل امروز، قدرتهاى ظالم و ستمگر، حداكثر استفاده را از تبليغات دروغ و مغرضانه و شيطنت‌آميز مى‌كردند. در چنين فضايى، مگر ممكن بود قضيه‌ى عاشورا - كه با اين عظمت در بيابانى در گوشه‌يى از دنياى اسلام اتفاق افتاده - با اين تپش و نشاط باقى بماند؟ يقيناً بدون آن تلاشها، از بين مى‌رفت.

آنچه اين ياد را زنده كرد، تلاش بازماندگان حسين‌بن‌على(عليه‌السّلام) بود. به همان اندازه كه مجاهدت حسين‌بن‌على(عليه‌السّلام) و يارانش به عنوان صاحبان پرچم، با موانع برخورد داشت و سخت بود، به همان اندازه نيز مجاهدت زينب (عليهاالسّلام) و مجاهدت امام سجّاد(عليه‌السّلام) و بقيه‌ى بزرگواران، دشوار بود. البته صحنه آنها، صحنه‌ى نظامى نبود؛ بلكه تبليغى و فرهنگى بود. ما به اين نكته‌ها بايد توجه كنيم.

درسى كه اربعين به ما مى‌دهد، اين است كه بايد ياد حقيقت و خاطره‌ى شهادت را در مقابل طوفان تبليغات دشمن زنده نگهداشت.

 
فیلم کامل دیدار :بیانات در ديدار اقشار مختلف مردم در آستانه اربعین حسینی

با توجه به پهنای باند اینترنت خود ، می توانید این فیلم را با کیفیت های مختلف زیر دریافت نمایید :مربوط به موضوع :
برچسب ها : اربعین
نویسنده عاشق در یکشنبه یکم دی ۱۳۹۲ |

فَلَمْ تَجِدُوا مَاءً فَتَیَمَّمُوا صَعِیدًا طَیِّبًا. ??/ نساء


“در این حال، آب (برای وضو یا غسل) نیافتید، با خاک پاکی تیمّم کنید!

 

آیا خدایی که برای آب وضو جانشین قرار داده، ممکن است برای زمان غیبت حجتش جانشین قرار نداده باشد؟

ولایت


======================

ولایت فقیه

معنا

ولایت مطلقه که گاهی به نیابت عامه و زمانی به ولایت بر عامه امور از او یاد می‌شود، با توجه به کارگیری و شرح بزرگان فقه ، در عین برخورداری از یک نوع اطلاق و رهایی نسبت به یک سلسله مرزها و قیدها، مانند: قید ضرورت، قید اضطرار، یعنی حسبه و یا قید چهارچوب احکام شرعی ، دارای نوعی حد و مرز است مانند قید رعایت مصالح اجتماعی. اگر در تفسیر واقعی ولایت مطلقه فقیه درست درنگ شود و از هرگونه برداشت شتاب زده در داوری پرهیز، به خوبی روشن می‌شود که اعتقاد و پای بندی به ولایت مطلقه فقیه، به معنای یکسان و همسان داشتن فقیه با پیامبر و امام است و نه در پی دارنده هرج و مرج و دیکتاتوری و نه سبب استبداد و خودکامگی است و نه دارای هیچ گونه پیامد فاسد و اشکال دیگری. بستر ولایت مطلقه فقیه حوزه مسائل اجتماعی، سیاسی و حکومتی است و فلسفه بزرگ آن اداره و مدیریت جامعه و برداشتن ناهنجاری‌های اجتماعی، جلوگیری از هرج و مرج و برقراری عدالت و امنیت و احقاق حقوق و حفظ حدود و قیام به وظیفه‌ها و بایاهای رهبری اجتماعی است. روشن است که پای بندی و گردن نهادن به وظیفه‌ها و مسوولیت‌های اجتماعی برای یک شخص، هیچ گاه به معنای ایمان به برتری‌ها، خوی‌ها و خصلت‌های نفسانی والای او نیست. در فضائل و مناقب انسانی و خوی‌ها و خصلت‌های روحانی و ملکوتی، هیچ کس درخور قیاس با پیامبر و امامان (ع) نیست: لاقیاس بآل محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم احد برتری‌ها، والاییها، خوی‌ها و خصلت‌های نفسانی پیامبر و امام، نه در خور واگذاری به دیگرانند و نه نیابت و وکالت پذیرند و نه درخور غصب و غارت ستمگرانند. بحث از ولایت و رهبری سیاسی و اجتماعی مردم است که اعتقاد به همسانی فقیه آگاه، شجاع، عادل، مدیر و مدبر و...با پیامبر و امام در این جهت، نه تنها اشکالی ندارد که غیرقابل انکار است. بله، ولایت فقیه و اختیآراءت حکومتی او، بنابر نظر ولایت مطلقه، در محدوده و چهارچوب نگهداشت دقیق مصالح عمومی و اجتماعی است و بدون در نظر داشتن مصالح و یا بدون نگهداشت مصالح مهم‌تر و به کار بستن ولایت به خواست و دلخواه بی گمان پذیرفتنی نیست. اما پس از بررسی و کارشناسی دقیق و شناخت مصالح اسلامی و عمومی و یا بازشناسی مصلحت مهم‌تر از مصلحت مهم و یا غیر مهم دیگر، حدی وجود ندارد حتی در انگاره برخورد ملاک‌ها و مصلحت‌ها باورمندان به ولایت مطلقه با در نظر گرفتن قاعده اهم و مهم احکام حکومتی را بر احکام اولی شرعی پیش می‌دارند.

دیدگاه فقهاء

از نخستین دوره های تدوین فقه کلاسیک شیعه ، موضوع واگذاری ولایت از سوی امامان معصوم (ع) به فقیهان عصر غیبت در کانون گفت وگوهای علمی بوده است.

ادامه مطلب


ولایت مطلقه فقیه


http://wikifeqh.ir/%D9%88%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AA_%D9%85%D8%B7%D9%84%D9%82%D9%87_%D9%81%D9%82%DB%8C%D9%87


مربوط به موضوع :
نویسنده عاشق در سه شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۲ |

چهل کتابی که رهبری پسندیده اند

در زمینه دفاع مقدس

چهل کتابی که رهبری پسندیده اند مقام معظم رهبری پس از مطالعه‌ی تک تک کتاب‌های زیر دست‌نوشته‌ی نیز بر آن نوشته‌اند که لذت و اهمیت خواندن کتاب‌ها را دوچندان می‌کند.

۱) اردوگاه عنبر
۲) گزارش یک بازجویی
۳) بابانظر
۴) شانه‌های زخمی خاکریز
۵) همپای صاعقه
۶) جشن حنابندان
۷) سفر به قله‌ها
۸) زنده باد کمیل
۹) خاک‌های نرم کوشک
۱۰) نورالدین پسر ایران
۱۱) آتش به اختیار
۱۲) سفر سرخ
۱۳) از الوند تا قراویز
۱۴) ضربت متقابل
۱۵) دسته یک
۱۶) پایی که جا ماند
۱۷) پا به پای باران
۱۸) عبور از آخرین خاکریز
۱۹) تپه‌های لاله سرخ
۲۰) یادداشت‌های ناتمام
۲۱) خداحافظ کرخه
۲۲) مدال و مرخصی
۲۳) فرمانده من
۲۴) جنگ پابرهنه‌ها
۲۵) نونی صفر
۲۶) خط فکه
۲۷) دا
۲۸) جدال در زیویه
۲۹) پرواز شماره ۲۲
۳۰) قصه فرماندهان
۳۱) هنگ سوم
۳۲) فرهنگ جبهه
۳۳) یاد یاران
۳۴) تیپ ۸۳
۳۵) نجیب
۳۶) پیشانی شیشه‌ای
۳۷) یادداشت‌های خرمشهر
۳۸) جنگ خیابانی
39( همه دوستان من
---***********
كتاب‌هايي كه دست‌خط رهبر انقلاب را يادگار دارندمربوط به موضوع :
نویسنده عاشق در چهارشنبه یکم آبان ۱۳۹۲ |

 

جوان ایرانی از پس هركاری برمی‌آید

گزارشی از حاشیه و متن دیدار نخبگان علمی و رهبرشان
محمد بدیعی
جمعیت ناگهان بلند شدند، صلوات فرستادند و شعار دادند؛ اما پس از چند ثانیه ساكت شدند؛ آقا نیامده بودند!
همه روی زمین نشستند، همهمه كردند و به حركت عجولانه خود خندیدند؛ شاید فریب ورود دسته جمعی بعضی از مسئولین به حسینیه را خوردند. معلوم است مهمانان امروز حسینیه، زیاد با این رویه آشنا نیستند. مهمانان، نخبگان علمی هستند؛ قیافه‌هایشان داد میزد كه بیشتر عمرشان را در آزمایشگاه‌ها و كتابخانه‌ها و مراكز علمی گذرانده‌اند. رتبه‌های برتر المپیادها، آزمونهای سراسری، جشنواره خوارزمی و دانشجویان برتر تحصیلات تكمیلی.

چند دقیقه بعد آقا آمدند. میهمانان، این‌بار با احتیاط بیشتری از جا بلند شدند. معمولا كسانی كه اولین بار به حسینیه می‌آیند، موقع ورود رهبر انقلاب ترجیح میدهند بیشتر آقا را نگاه كنند تا شعار بدهند. در میان جمعیت، اینگونه افراد كم نبودند. با این حال آنهایی كه سالهای پیش هم آمده بودند، محكم و باقدرت شعار میدادند: خونی كه در رگ ماست/هدیه به رهبر ماست.

برخلاف دیدارهای دانشجویی، مجری و سخنران‌ها، طولانی صحبت نكردند. در طول یك ساعت ۹ نفر صحبت كردند؛ یعنی میانگین شش دقیقه برای هر نفر. مقایسه كنید با دیدارهای دانشجویی كه اگر كسی كمتر از ۱۵ دقیقه صحبت كند، یعنی در وقت صرفه جویی كرده است! صحبت‌های سخنرانها یك سر و گردن از صحبتهای دیگر دیدارهای جوانان با رهبر انقلاب بالاتر بود: كوتاه، پرعمق، پر از نكات پیشنهادی و كاربردی و بدون مقدمه‌های كم حاصل.
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/24167/C/13920717_7624167.jpg http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/24167/C/13920717_2324167.jpg
سخنران اول در كمال ناباوری، تمام بحث خود را فقط در پنج دقیقه ارائه كرد! سخنران دوم -خانم كرمی- اولین كسی است كه پس از صحبت‌هایش، چفیه آقا را گرفت. دومین درخواست چفیه توسط چهارمین سخنران، خانم فهیمی‌پور انجام شد. آقا رضایت خود را از پنجمین سخنران، آقای حمیدرضا لورك آقا، با گفتن یك «آفرین» رسا اعلام كردند. چفیه سوم را سخنران ششم و چهارمین چفیه را، هشتمین سخنران درخواست كرد. پس از اتمام سخنرانیها، خانمی با هماهنگی مسئولین برنامه روی سكو رفت و چند كاغذ به آقا داد و پنجمین چفیه را گرفت! شاید به علت كمبود وقت نتوانسته بود صحبت كند. بعد از او، یك پسر بالای سكو رفت برای دستبوسی، بدون صحبت چندانی یا ارائه طرحی. در همین حین بود كه مجری پشت تریبون رفت و پس از تشكر از حضار و اعلام پایان سخنرانی ها، اعلام كرد كه خدمت حضرت آقا میرسند تا به نمایندگی از جمع، انگشتری را به ایشان هدیه بدهند و چند صلوات ختم شد تا این هدیه هم تقدیم شود.
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/24167/C/13920717_4624167.jpg http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/24167/C/13920717_5024167.jpg
به طور خلاصه میتوان گفت كه نمایندگان نخبگان جوان پیرامون این موضوعات به بیان انتقادات و پیشنهادهای خود پرداختند:
۱.محمدحسین نورانیان: لزوم تجدید ساختار در سازمانهای مرتبط با پژوهش
۲.مدینه كرمی: ایجاد پژوهشكدههای فرهنگی و هنری معتبر برای پژوهش بر اساس نیازهای جامعه
۳.محمدحسین دهقانی فیروزآبادی: رفع موانع و مشكلات اداری و غیراداری برای بازگشت بیشتر فارغ التحصیلان خارج از كشور
۴.فرحناز فهیمی پور: انتقاد از موازی كاری و نبود هماهنگی میان نخبگان به دلیل ضعف در كار گروهی
۵.حمیدرضا لورك آقا: دیپلماسی علم و فناوری و پیشنهاد تشكیل شبكه ارتباطاتی جوانان نخبه جهان اسلام
۶.حسین پیرحسین لو: شروع كارآموزی از مقطع دبیرستان برای اصلاح فرهنگ كار
۷.علی رجب لو: شركتهای داده بنیان، پاركهای علم و فناوری و مراكز رشد و لزوم اجرای كامل قانون درباره این مراكز
۸.حجت الاسلام حسین جمالزاده: گلایه از مدیریت مهندسان بر نهادهای علوم انسانی و پیامدهای منفی كوچ علمی از علوم پایه و مهندسی به علوم انسانی
۹.محمد مسعود عندلیب: لزوم شفاف سازی در نظام سلامت و پایش دائم عملكرد متصدیان و مجریان بخشهای دولتی
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/24167/C/13920717_8824167.jpg http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/24167/C/13920717_9124167.jpg
همه منتظر سخنرانی رهبر انقلاب بودند. آقا به كسی در میان جمعیت اشاره كردند و گفتند: «یكی از آقایون این جلو، اول جلسه بلند شدند... شما بودید؟! چی میخواستید بگید؟!»
پسر جوانی پس از چند ثانیه مكث بلند شد و گفت: «اجازه میدید خدمت تون برسم؟» آقا گفتند «تشریف بیارید.»
هیجان را می‌شد در چهره او دید. به سختی از میان جمعیت عبور كرد، رفت بالای سكو و با آقا صحبت كرد. پس از چند ثانیه صدای رهبر انقلاب از پشت بلندگوها شنیده شد كه: «همین؟! یك انگشتر میگم بهتون بدن» و سپس آقا و جمعیت با هم خندیدند و بعد هم صلواتی فرستاده شد.
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/24167/C/13920717_5524167.jpg http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/24167/C/13920717_5124167.jpg
این بار آقا شروع كردند: «بسم الله...» اما بلند شدن چند نفر از میان جمعیت باعث شد كه رهبر انقلاب سخن خود را قطع كنند. ایشان نگاهی به جمعیت كردند و با خنده گفتند: «دیگر اگر دانه دانه شما بخواهید بیایید اینجا، تا شب هم تمام نمیشه!» و دوباره جمعیت خندید. اما یكی از افراد مُصر بود كه صحبت كند. آقا به او گفت از همانجایی كه ایستاده، حرف خود را بزند. جوان نخبه از عدم پیگیری برخی تعهدات و جوایز مسابقات علمی گفت و كم‌كم داشت وارد جزئیات مصداقی می­شد كه آقا به او جواب دادند: «حالا بالاخره به نظر شما، رهبری باید به این جزئیات و مسائل رسیدگی كند؟ یعنی فكر می­كنید من باید دنبال كنم؟»
جوان گفت: «من می­گم مسئولین وقتی یه وعده‌ای میدن، چرا بعدش عمل نمیكنند؟» و آقا گقتند «بله راست میگید شما بله». و دوباره آن فرد درباره وعده‌های محقق نشده صحبت كرد كه این بار آقا صحبت‌هایش را قطع كردند و با مزاح و كنایه گفتند:
«مشهدی‌ها میگن كه یه پسری آمد پیش پدرش با همان لهجه مشهدی گفت: یِه كلنگ طِلا یافتُم! پدرش گفت: كو؟ پسر گفت: گم كِردم!»
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/24167/C/13920717_5624167.jpg http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/24167/C/13920717_5724167.jpg
حسینیه پر از صدای خنده شد. بالاخره آقا صحبتهایشان را شروع كردند. اگر بخواهیم لب بیانات رهبر انقلاب را در چند خط خلاصه كنیم، شاید بتوان اینگونه گفت: انقلاب اسلامی كه در سی و پنج سال پیش، باعث تغییرات گسترده‌ای در جهان و بیداری ملت‌ها شد، اكنون نیاز به پیشرفت واقعی دارد و امروز این پیشرفت، بدون علم امكانپذیر نیست و بار این امر سنگین هم، امروز بر روی شانه‌های جوان‌هاست.
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/24167/C/13920717_3924167.jpg http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/24167/C/13920717_8624167.jpg
دوباره همان موضوع همیشگی خودشان را تكرار كردند كه اگر زمینه برای جوان ایرانی فراهم باشد، از پس هر كاری برخواهد آمد. صحبتهای حضرت آقا بعد از حدود نیم ساعت و چند دقیقه قبل از اذان ظهر به پایان رسید و نخبگان به توصیه رهبر انقلاب در پایان دیدار -كه فرمودند تقوا و معنویت را جدی بگیرید- برای اقامه نماز ظهر و عصر آماده شدند.
 


مربوط به موضوع : مطلب
برچسب ها : رهبری و نخبگان
نویسنده عاشق در یکشنبه بیست و یکم مهر ۱۳۹۲ |
* جنگ به وسيله‌ى مردم اداره شد. هم ارتش و هم سپاه پاسداران انقلاب اسلامى و هم نيروهاى گوناگون، متكى به مردم بودند؛ به ايمان مردم، به عشق مردم، به صفاى مردم. ۱۳۹۰/۰۷/۲۰
 
* جنگ هشت ساله، ما را قوى‌تر كرد. اگر جنگ هشت ساله نبود، اين سرداران شجاع، اين مردان برجسته نشان داده نميشدند، در بين ملت بروز نميكردند؛ اين حركت عظيمِ مخلصانه‌ى مردم مجال بروز و ظهور پيدا نميكرد. ۱۳۸۹/۱۱/۲۷
 
* هشت سال دفاع مقدس ما صرفاً يك امتداد زمانى و فقط يك برهه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى زمانى نيست؛ گنجينه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى عظيمى است كه تا مدتهاى طولانى ملت ما ميتواند از آن استفاده كند، آن را استخراج كند و مصرف كند و سرمايه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارى كند. ۱۳۸۸/۰۶/۲۴
 
* آن عزتى، اعتماد به نفسى، احساس اقتدارى كه از ناحيه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى معنويت رزمندگان ما و جامعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى اسلامى ما احساس شد و توانست آن حادثه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى عجيب و شگفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انگيز - يعنى پيروزى در دفاع مقدس و شكست نخوردن در مقابل تهاجم اين همه دشمن - را رقم بزند، آن خصوصيات، آن خصلتها، براى ملت ما، براى كشور ما، يكى از بزرگترين نيازهاست. ۱۳۸۸/۰۶/۲۴
 
* اين هشت سال، مظهرى از برترين صفاتى است كه يك جامعه ميتواند به آنها ببالد و از جوانان خودش انتظار داشته باشد. يعنى دفاع مقدس مظهر حماسه است، مظهر معنويت و ديندارى است، مظهر آرمان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهى است، مظهر ايثار و از خودگذشتگى است، مظهر ايستادگى و پايدارى و مقاومت است، مظهر تدبير و حكمت است. ۱۳۸۸/۰۶/۲۴
 
* جنگ، كار پيچيده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اى است. مديريت جنگ و فرماندهى جنگ، كار بسيار سنگين و پيچيده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اى است. اين كار را جوانهاى نورس ما در بسيارى از بخشها انجام ميدادند. اين تدبير، اين حكمت، چيز بسيار شگفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آورى است؛ مظهر شكوفائى استعدادها و ظرفيتهاست. چقدر جوانهاى كم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سال رفتند در جبهه و توانستند در آنجا كارهاى بزرگ از خودشان نشان بدهند. بعضى شهيد شدند، بعضى هم جزو سرمايه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاى انقلاب بودند، بعدها كشور از اينها استفاده كرد. حقيقتاً اين جورى بود كه سپاه پاسداران يكى از مراكز صدور نيرو به همه جاى كشور شده در طول اين بيست و هفت هشت سال؛ به خاطر اينكه جنگ توانست از يك مجموعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى جوان، مجموعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اى از عناصر كارآمد و بااستعداد درست كند و تحويل بدهد؛ چون استعدادها در اينها شكوفا شد. ۱۳۸۸/۰۶/۲۴
 
* اينكه تصور بشود كه هنر دفاع مقدس در جامعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى ما مخاطب ندارد، طالب ندارد، اين هم خطاى بزرگى است، از اشتباهات فاحش است؛ اگر كسى اين را خيال كند. تحقيقاً پرمشترى‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترين آثار هنرى بعد از انقلاب در زمينه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاى مختلف، آن آثار هنرى است كه مربوط به دفاع مقدس بود؛ چه در زمينه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى فيلم و سينما، چه در زمينه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى كتاب، خاطره، داستان. ۱۳۸۸/۰۶/۲۴
 
* جنگ تحميلى را دشمن براى خاموش كردن انقلاب به راه انداخت، اما همين جنگ تحميلى باعث شعله‌ورتر شدن نيروى انقلاب و روحيه‌ى انقلاب شد.  ۱۳۸۸/۰۱/۲۶
 
* من مشتاقم كه جوان‌هاى ما قصه‌ى جنگ تحميلى هشت ساله را بدانند كه چه بود. اين را بارها گفته‌ايم؛ افراد هم گفته‌اند و تشريح كرده‌اند؛ اما يك نگاه كلان به اين هشت سال، با اطلاع از جزئياتى كه وجود داشته است، خيلى براى برنامه‌ريزى آينده‌ى جوان در روزگار ما مهم است. ۱۳۸۷/۰۸/۰۸
 
* همه بايد بدانند كه در دوران دفاع مقدس چه معجزات عظيمی از حضور مؤمنانه و پر تلاش نيروهای بسيجی در صحنه‌های جنگ اتفاق افتاد؛ اين را بايد همه بدانند. ۱۳۸۷/۰۲/۱۴
 
* من توصيه ميكنم اين كتابهائی كه در شرح حال سرداران است يا آنچه كه در گزارش روزهای جنگ و سالهای دشوار اول بالخصوص نوشته شده، اين را جوانها بخوانند. خود را سيراب كنيد از معرفت به آنچه كه گذشته است در تاريخ انقلاب. ۱۳۸۷/۰۲/۱۴
 
* اين جنگ، يك جنگ دفاعى بود. جنگ دفاعى با جنگ تهاجمى فرق دارد؛ جنگ تدافعى و دفاعى، محل بروز غيرت و تعصب و وفادارى عميق انسانها به آرمانهايى است كه به آنها پايبند است. ۱۳۸۵/۰۷/۲۹
 
* دوران دفاع مقدس براى ملت ما ظرفيت و موقعيتى بود كه اين ملت بتواند اعماق جوهره‌ى خودش را در ابعاد مختلف نشان دهد، و نشان داد. ۱۳۸۴/۰۶/۳۱
 
* ما هرچه براى دوره‌ى دفاع مقدس سرمايه‌گذارى و كار كنيم، زياد نيست؛ چون ظرفيت هنرى و ادبى كشور براى تبيين اين دوره، خيلى گسترده، وسيع و عميق است و از اين ظرفيت تاكنون استفاده‌ى خوب و درخورى نشده. ۱۳۸۴/۰۶/۳۱
 
* مواظب باشيد از مسأله‌ى دفاع مقدس كه در اين كشور اتفاق افتاد، غافل نشويد؛ كار بزرگى انجام گرفت. آن جوانها مثل شماها بودند؛ اكثر اين جوانهايى كه در جنگ نقشهاى مؤثر ايفا كردند، از قبيل همين دانشجوها بودند و خيلى‌هايشان هم جزو نخبه‌ها بودند. دليل نخبه بودنشان هم اين بود كه يك جوان بيست‌ودو، سه ساله فرمانده‌ى يك لشكر شد؛ آن‌چنان توانست آن لشگر را هدايت كند و آن‌چنان توانست طراحى عمليات را، كه هرگز نكرده بود، بكند كه نه فقط دشمنانى را كه مقابل ما بودند متعجب كرد، بلكه ماهواره‌هاى دشمنان را هم متعجب كرد. ۱۳۸۳/۰۷/۰۵
 
* ما در جنگ، بسيار جانهاى عزيز را از دست داديم و خسارتهاى مادّى و معنوى زيادى هم تحمل كرديم؛ اما چيزى در دل اين ملت جوشيد كه بركات و ارزشش براى امروز و فرداى اين ملت، از همه چيز بالاتر است و آن، احساس اتّكاء به نفس، احساس عزّت، احساس استقلال، احساس خودباورىِ ملىِ عظيم و احساس اعتقاد به اين بود كه اگر يك ملت حول محور ايمان به خدا و عمل صالح جمع شوند، معجزاتِ نشدنى يكى پس از ديگرى قابل شدن خواهد شد. ۱۳۷۹/۰۷/۰۶
 
* جنگ هشت ساله، اين ملت را آبديده، شجاع و متّكى به نفس كرد. نام اين ملت را بلند كرد. خيلى از ملتهاى مسلمان دنيا به خاطر جنگ و عقايد شما ملّت، توجّه و گرايش پيدا كرده‌اند. ۱۳۷۵/۰۹/۲۴
 
* يكى از بركات دفاع هشت ساله ما، همين پيشرفتهاى علمى و تكنولوژيكى و ساخت دقيقترين ابزارهاست كه با دست خالى و بدون هيچ سابقه‌اى آنها را به دست آورديم و جزو موجودى ملت ايران شده است. ۱۳۷۴/۰۶/۲۹
 
* در جنگ تحميلى ملت بزرگ ما با ايستادگى و مقاومت خود در راه خدا، اين توطئه را به وسيله و نردبانى به سمت قله‌ى آرزوها و ارزشهاى اسلامى و وسيله‌يى براى پيشرفت تبديل كرد. ۱۳۶۹/۰۶/۰۱
 
* بزرگترين، دردناكترين و فاجعه‌آميزترين خصومت دشمنان ما به راه انداختن جنگ تحميلى بود. ۱۳۶۶/۰۶/مربوط به موضوع :
برچسب ها : دفاع مقدس
نویسنده عاشق در سه شنبه نهم مهر ۱۳۹۲ |
به گزارش پايگاه اينترنتي بسيج، سردار محمد تهراني مقدم برادر شهيد حسن تهراني مقدم در ديدار سردار نقدي و برگزيدگان كنكور سراسري سال 92 در منزل مادر اين شهيد بزرگوار به بيان خاطره اي از زبان همسر مقام معظم رهبري حضرت امام خامنه اي در روز شهادت شهيد تهراني مقدم پرداخت.

سردار تهراني مقدم اظهار داشت: در يكي از ديدارهايي كه همسر آقا براي ملاقات با خانواده شهيد به منزل مادر آمده بود بيان كردند وقتي شهيد تهراني مقدم به شهادت رسيدند، همان شب هنگامي كه آقا به منزل آمدند ايشان را بسيار آشفته و ناراحت ديدم. علت را جويا شدم و آقا فرمودند امروز يك رفيق 25 ساله را از دست دادم.سردار شهيد حسن تهراني مقدم به عنوان پدر موشكي ايران مشهور شده و آخرين مسئوليت وي رياست سازمان جهاد خودكفايي سپاه بود كه در 21 آبان ماه 1390در پادگان اميرالمومنين(ع) شهرستان ملارد در حالي كه براي آزمايش موشكي آماده مي شد، بر اثر انفجار زاغه مهمات، به ياران شهيدش پيوست.


در پيام امام خامنه اي به مناسبت شهادت اين شهيد گرانقدر آمده است: "حادثه ي خونين در يكي از مراكز پشتيباني سپاه پاسداران انقلاب اسلامي كه به شهادت جمعي از عناصر ممتاز آن سازمان و در پيشاپيش آنان سردار عالي قدر، دانشمند برجسته و پارساي بي ادعا، سردار حسن مقدم انجاميد، واقعيتي تلخ و اندوهبار بود".
 مربوط به موضوع :
برچسب ها : رفیق 25 ساله
نویسنده عاشق در سه شنبه نهم مهر ۱۳۹۲ |

به گزارش حزب الله پرس ، اتسوکو هوشیمو تازه مسلمانی از کشور ژاپن است که که در خانواده‌ای مسیحی- بودایی متولد و رشد یافته مهمان 26 تیرماه بخش «ره یافتگان» بود.به گزارش تسنیم، او از یک سو به مسیحیان و از سوی دیگر به بوداییان وصل می شد چنانچه عمویش نماینده پارلمان بودایی ها در شهر میگاتای ژاپن است. وی به دلیل پذیرش دین اسلام خانواده و دوستانش را از دست داد و مدت‌ها در توکیو تنها زندگی کرد. در ادامه سخنان افزود: قدرت و نور قرآن باعث شد بتوانم این سختی‌ها را تحمل کنم. در آن زمان تنها از طریق اینترنت و سایت‌های که وجود داشت، قرآن می‌خواندم.  هوشیمو در زمان عقد، به دلیل یکتا بودن خداوند، تنها یک سکه را به عنوان مهریه قبول می‌کند که آن را بعد از اینکه همسرش در زمان عقد می‌دهد، نگه می‌دارد اما بعدها با تفکر درباره زندگی حضرت زهرا، سکه را می‌فروشد در زندگی اش استفاده می کند.  اتسوکو که به مقام معظم رهبری علاقه زیادی دارد درباره اینکه چرا ایشان را مانند ایرانی ها «آقا» و نه رهبر خطاب می کند می گوید: من اول نمی‌دانستم چرا مردم به ایشان آقا می گویند از شوهرم پرسیدم آقا کیست گفت یعنی رهبر و من دوست داشتم به ایشان آقا بگویم چون احساس عزیزی و نزدیکی به ایشان می کنم.

 

 
هوشیمو: چفیه مقام معظم رهبری بهترین هدیه زندگی‌ام است
هوشیمو تازه مسلمان ژاپنی گفت: بعد از نقل مکان به نزدیکی بیت رهبری و توصیه یکی از نمازگزاران، هر روز برای نماز به بیت رهبری می رفتم و مقام معظم رهبری نیز، چفیه خود را به من هدیه داده اند که بهترین هدیه برای من است.

هر روز برای نماز به بیت رهبری می رفتم و آقا نیز، چفیه خود را به من هدیه داده اند که بهترین هدیه برای من محسوب می شود. وی هم‌چنین درباره انتخاب ایران برای زندگی می‌گوید: همیشه آرزو داشتم در یک کشور اسلامی زندگی کنم. در ژاپن نیز سختی‌های زیادی داشتم و تنها زندگی می‌کردم به دلیل مسلمان بودن، شغل و کاری به من واگذار نمی شد. بعدها با خواندن بیشتر قرآن، دیدم که بر مهاجرت تاکید زیادی شده است و تصمیم گرفتم به ایران مهاجرت کنم. اتسوکو می‌گوید: ایران دو مرز دارد: مرز معنوی و مادی. هر کسی که به دنبال حقیقت باشد، در مرز معنوی ایران قرار می‌گیرد و «آقا»، رهبر تمام این افراد است.مربوط به موضوع :
برچسب ها : مسلمان ژاپنی
نویسنده عاشق در چهارشنبه نهم مرداد ۱۳۹۲ |
احکام روزه در ماه مبارک رمضان ۱۴۳۴
مطابق با فتوای مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای
 
روز اول
سه سوال دربرگیرنده احکام روزه [صوت] [فیلم]
 
روز دوم
شرایط روزه داری [صوت] [فیلم]
 
روز چهارم
اهمیت، آثار و پاداش روزه داری [صوت] [فیلم]
 
روز پنجم
احکام روزه مسافر [صوت] [فیلم]
 
روز ششم
احکام روزه مسافر [صوت] [فیلم]
 
روز هفتم
پاسخ برخی سوالات احکام روزه [صوت] [فیلم]
 
روز هشتم
مفطرات و مبطلات روزه [صوت] [فیلم]
 
روز نهم
پاسخ به برخی سوالات احکام روزه [صوت] [فیلم]
 
روز یازدهم
بررسی کار و تلاش از نظر احکام اسلامی [صوت] [فیلم]
 
روز دوازدهم
ادامه مبحث روز گذشته [صوت] [فیلم]
 
روز سیزدهم
ویژگی های انتخاب کار و تلاش از نظر احکام اسلامی [صوت] [فیلم]
 
روز چهاردهم
نکاتی در مورد کار و تلاش از نظر احکام اسلامی [صوت] [فیلم]


احکام روزه در ماه مبارک رمضان ۱۴۳۳
مطابق با فتوای مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای
 
روز اول
روزه، سرلوحه اعمال ماه مبارک رمضان [صوت] [فیلم]
 
روز دوم
احكام روزه مسافر [صوت] [فیلم]
 
روز سوم
احكام روزه مسافر [صوت] [فیلم]
 
روز چهارم
آثار و فواید روزه داری [صوت] [فیلم]
 
روز پنجم
قرب الی الله ، محصول روزه داری [صوت] [فیلم]
 
روز ششم
مبطلات روزه [صوت] [فیلم]
 
روز هشتم
ادامه مبحث مبطلات روزه [صوت] [فیلم]
 
روز نهم
ادامه مبحث مبطلات روزه [صوت] [فیلم]
 
روز دهم
مسائل مربوط به صدقه [صوت] [فیلم]
 
روز یازدهم
کلیات مصارف زکات و صدقه [صوت] [فیلم]
 
روز دوازدهم
پاسخ به برخی سوالات [صوت] [فیلم]
 
روز سیزدهم
احکام مسجد [صوت] [فیلم]
 
روز پانزدهم
توصیه به سبقت از دیگران در اعمال عبادی [صوت] [فیلم]
 
روز شانزدهم
احکام مسجد [صوت] [فیلم]
 
روز هفدهم
احکام و آداب قرائت قرآن [صوت] [فیلم]
 
روز هجدهم
ادامه احکام و آداب قرائت قرآن [صوت] [فیلم]
 
روز بیست و دوم
ماه مبارک رمضان ماه توبه از گناهان [صوت] [فیلم]
 
روز بیست و سوم
ادامه مبحث توبه از گناهان [صوت] [فیلم]
 
روز بیست و چهارم
احکام و آداب گفتن ذکر [صوت] [فیلم]
 
روز بیست و پنجم
احکام نماز جماعت [صوت] [فیلم]
 
روز بیست و ششم
درس هائی از نماز جماعت [صوت] [فیلم]
 
روز بیست و هفتم
کیفیت اقتداء در نماز جماعت [صوت] [فیلم]
 
روز بیست ونهم
احکام رؤيت هلال ماه [صوت] [فیلم]


مربوط به موضوع :
برچسب ها : احکام روزه
نویسنده عاشق در چهارشنبه نهم مرداد ۱۳۹۲ |
سال 1392
۱۳۹۲/۰۵/۰۱

دیدار شاعران

برای دریافت فایل ، با توجه به سرعت اینترنت خود ، یکی از سه لینک روبرو را کلیک نمایید:
برای استفاده این صوت در سایت یا وبلاگ خود می توانید از این کد استفاده کنید:
حركت شعر در كشور حركت مستمری است - 00:00:50
هنر شعر حامل مسئولیت‌های سنگینی است - 00:01:20
اگر احساسات شاعرانه در شعر نیاید شعر همه كارش را انجام نداده - 00:00:58
دلتنگی‌های شاعر را باید به رسمیت شناخت - 00:02:20
نباید سهم حكمت و اندیشه شاعر را فراموش كرد - 00:01:41
حركت عظیم تاریخی ما باید در شعر شاعران‌مان ظهور پیدا كند - 00:01:27
لزوم توجه به جهادهای گوناگون ملت و مسائل زمانه در شعر شاعران - 00:00:58
باید به شعر كودكی كه متضمن مفاهیم حكمت اسلامی و سیاسی باشد توجه داشت - 00:01:17
شعر امروز ما پیشرفت‌های خوبی داشته است - 00:01:29
دعا - 00:00:16
شعرخوانی آقای حمید سبزواری در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:03:09
شعرخوانی آقای سید علی موسوی گرمارودی در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:02:46
شعرخوانی آقای كیومرث عباسی قصری در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:03:20
شعرخوانی آقای غلامرضا شكوهی در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:04:12
شعرخوانی آقای حمید مبشر از افغانستان در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:01:55
شعرخوانی آقای عزیز مهدی از هندوستان در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:01:52
شعرخوانی آقای رستم وهاب‌نیا از تاجیكستان در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:02:11
شعرخوانی آقای قادر طهماسبی(فرید) در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:04:29
شعرخوانی آقای محمدكاظم كاظمی در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:03:01
شعرخوانی آقای كاظم نظری بقا در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:01:43
شعرخوانی آقای حافظ ایمانی در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:02:22
شعرخوانی آقای امیر سیاهپوش در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:01:48
شعرخوانی آقای علی عباسی در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:02:44
شعرخوانی خانم سارا سادات باختر در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:01:37
شعرخوانی خانم فاطمه سلیمان‌پور در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:02:19
شعرخوانی خانم حمیده سادات غفوریان در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:04:41
شعرخوانی خانم حسنا محمدزاده در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:03:11
شعرخوانی خانم ندا هدایتی در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:02:13
شعرخوانی خانم زهرا حسین‌زاده در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:02:12
شعرخوانی آقای اصغر عظیمی مهر در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:04:43
شعرخوانی آقای محمدحسین مهدویانی در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:02:54
شعرخوانی آقای پدرام پاك‌آیین در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:03:11
شعرخوانی آقای قادر طراوت‌پور عقیق در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:05:08
شعرخوانی آقای خلیل ذكاوت در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:04:41
============
شعرخوانی آقای مهدی مظاهری در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:02:34

ظهر تابستان شده، خواب زمستانی به خیر!

مهدی مظاهریآمدم ای عشق! تا جایی كه می‌دانی به خیر
حال غمگین مرا از بد بگردانی به خیر

مثل شب در خلوت دلخواه تنهایی به نور
چون سفر تا گریه شب‌های بارانی به خیر

راستی ای عشق! آه ای عشق! ای نور شریف!
صبح لبخند تو بر یار خراسانی به خیر

یاد تو در سختی و آسانی دنیا خوش است
وقت دشواری مبارك، وقت آسانی به خیر

یا مرا دلبسته شب‌های گیسویت مخواه
یا دعا كن بگذرد روز پریشانی به خیر

فتنه گرداب و عهد دشمنان با دوستان
یاد اعجاز تو در دریای طوفانی به خیر

در ندامت نیز مغرورند با یوسف، دریغ!
با برادرها بگو وقت پشیمانی به خیر

دیر فهمیدند خورشیدی‌ست پشت ابرها
ظهر تابستان شده، خواب زمستانی به خیر!

فكر باطل بود سحر بسته افسونگران
تا ابد باقی‌ست این ملك سلیمانی به خیر
شعرخوانی آقای غلامعلی مهدی‌خوانی در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:01:43
شعرخوانی آقای محمد مرادی در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:02:26
شعرخوانی آقای هادی سعیدی كیاسری در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:02:56
شعرخوانی آقای مرتضی امیری اسفندقه در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:05:03
شعرخوانی آقای سید محمد حسینی در دیدار شاعران با رهبر انقلاب - 00:03:05
شعرخوانی آقای غلامعلی حداد عادل در دیدار شاعران با رهبر انقلاب -
منبع:
http://farsi.khamenei.ir/audio-content?id=23229

متن اشعار در ادامه مطلب


مربوط به موضوع :
برچسب ها : دیدار شاعران
نویسنده عاشق در چهارشنبه نهم مرداد ۱۳۹۲ |
http://aavanehi.persianblog.ir emam . zaman . asr .vallie . entefaa . tavassol . amr . mahdi . saheb alzaman . hojjat . mahdieh . mahdavi . ghaeb . gheibat . jomeh . zohoor . azm . be sooye . almahdi . entezar . hojjat . nosrat .nimeshabaan .امام . زمان . ولی عصر .امر . الامر . المهدی . ظهور . انتظار . نصرت . اعوانه . حجة الله . بقیة الله . منتظر . منتقم . ندبه . جمعه . ولادت . میلاد . گل زهرا . گل نرگس . پسر نرجس . یوسف زهرا . عزیز مولا . صمصام . شب نیمۀ شعبان . نیمۀ شعبان . 15 شعبان . ولی الله الاعظم . عجل الله تعالی فرجه القریب . مهدی . صاحب الزمان . مهدوی . مهدیه . امام زمان . یوسف زهرا . فرج . یابن الحسن . . انتفاع . aavanehi . hadis  حدیثhttp://aavanehi.persianblog.ir . karavan . karevan . فی المهدی . کاروان . بسوی ظهور . یاوران . حجت . موعود . منتظران . قرآن . قدر . منصور . ناصر . کتاب . تعجیل فرج . خیمه. شیعیان . شیعه . اعوانه . عزم ظهور. عمل صالح . صالح . ابا صالح . اباصالح . نیمه شعبان . . akhlagh . akhlaagh . akhlaq . akhlaaq . اخلاق http://aavanehi.persianblog.ir . imam . emam . khamenei . seied ali . enghelab . iran . eslami . leader . rahbar . aavanehi امام . خامنه ای . سید علی . انقلاب . رهبر . اسلامی . ایران . معظم . نائب الامام  . Maaref . bidari eslami . بیداری اسلامی . معارف . وحدت .بصیرت . تقوا . انتظار . ظهور . توکل . دشمن . اعوانه .. انتخابات . منتخبین .موج . دوم انقلاب اسلامی . آیت الله . خامنه ای . . ولایت فقیه . ولایت مطلقه فقیه . مسلمانان . اسلام . رهبری . امامت . moallem . moteallem . daneshAmooz . basij . basij . bahrain . bahrein . bahrayn . ازدواج . تزویج . ازدواج آسان . زن . مرد . همسر . زوج . خانواده . زندگی . فرزندان . فرزند . هفته بسیج . هفتۀ بسیج . بسیجی . بسیجیان . بسیج . ارزشها . روایت . روایات . حدیث . احادیث . aide fetr . eyed fetr . eyd fetr . hoze . hozavi . . eede fetrجمهوری اسلامی ایران . ماه رجب . رجب . رجب المرجب . ماه شعبان . شعبان . ماه مبارک . ماه رمضان . ماه . مبارک . رمضان . تلاوت . قرائت . قرآن . جهاد . . دانشگاه . دانش آموز . شاگرد . متعلم . معلم . آموزگار . نماز . اقامه نماز . صلاة . مسجد . سجده . سجود . رکوع . قیام . قبله . مکه . حج . اخلاص . استاد . اساتید . دانشگاهی . دانشجو . دانشجویان . محقق . علوم انسانی . تحقیقات . طلاب . طلبه . حوزه . حوزوی . حوزۀ علمیه . خاورمیانه . امت . انقلابی . حفظ نظام . نظام اسلامی . کتاب . کتابخانه . کتاب خوان . انقلاب اسلامی . عید فطر . عید قربان . عید غدیر . عید نوروز . عید . بحرین . شیعه . شیعیان . تشیع . بسیج . بسیجی . بسیجیان . کارگر ایرانى . کار . اشتغال . تولید ملى و حمایت از کار و سرمایۀ ایرانى . Maahe mobaarake ramazaan . ramazan . ramezan . shahrollah . laylatolghadr . shabe ghadr . ghadr . ghoraan .ghoran .qoraan . qoran . forghan . karim . majid . moshaf . ketab . ketabollah . nozool . khodaa . allah . الله . شهر الله . ضیافة الله . مهمانی خدا . مهمان خدا . نزول . نازل . . مغفرت . رحمت . بهار قرآن . قرآن . قرآن کریم . قرآن مجید . فرقان . شب قدر . لیلة القدر . قدر . سال قدری . تلاوت . قرائت . ترتیل . ماه رمضان . ماه مبارک . ماه مبارک رمضان . رمضان الکریم . شهر الاسلام . ملائک . AAVANEHI . aavanehi اعوانه .  http://aavanehi.persianblog.ir

 مربوط به موضوع :
برچسب ها : احادیث اخلاقی
نویسنده عاشق در چهارشنبه نهم مرداد ۱۳۹۲ |
خدا از من توقع انجام خدمت بزرگی را دارد/ باید آماده برداشتن بارهای سنگینی برای انقلاب باشم + فیلم
جمعه ۷ تير ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۱۵
خدا از من توقع انجام خدمت بزرگی را دارد/ باید آماده برداشتن بارهای سنگینی برای انقلاب باشم + فیلم
شاید با ورق زدن صفحات تاریخ انقلاب اسلامی بتوان سال های زیادی را به عنوان سال های پر درسر و سخت این انقلاب معرفی کرد،  سال های زیادی مثل 1357 و اوج انقلاب؛ سال 1358  و انتخابات ها و تفرفه ها؛ سال 1359 اوج درگیری های داخلی و شروع یک جنگ تحمیلی از سوی تمام ابرقدرت های مادی؛ سال 1367 و نوشیدن جام زهر توسط امام (ره) و یا سال1368 و تاثیر قطعنامه و رحلت حضرت امام خمینی؛ سال 1378 و فتنه 18 تیر و یا حتی جلوتر از این سالها چرا راه دور برویم همین سال 1388 و فتنه ای که بعد انتخابات و با طراحی گسترده با عقبه و پشتوانه‌ای بزرگ به پا شد و کشور را به مدت 8 ماه با جنجال رو به رو کرد.

اما در این بین یکی از سخت‌ترین سال های انقلاب ، سالی بود که انقلاب سرمایه و پشتوانه‌های عظیم و فوق العاده‌ای را از دست داد، ولی یکی از این سرمایه های عظیم به لطف خدا ماندگار شد تا مسئولیت عظیمی را بر عهده بگیرد.

سال 1360 بدون شک یکی از سخت ترین سال های تاریخ انقلاب بوده است چون دشمنان سرمایه اعتماد مردم به انقلاب را هدف گرفتند. 

ترور نافرجام حضرت آیت الله خامنه ای، و ترورهای شهید حسینی بهشتی، شهید حقانی، شهید محمد منتظری، شهید رجائی، شهید باهنر، شهید کچوئی، شهید سید حسن آیت، شهید آیت الله قدوسی، شهید آیت الله مدنی، شهید عبدالکریم هاشمی نژاد، شهید آیت الله سید عبدالحسین دستغیب، تمامی این ترورها در شش ماه تابستان و پائیز 1360 رخ داد.

این حوادث تلخ همزمان بود با بدترین و پیچیده‌ترین شرایط جبهه‌ها، که نشان دهنده طراحی دشمنان بود برای از پا انداختن انقلاب و انقلابیون، ولی به لطف خدا و آبیاری نهال یک ساله انقلاب با خون سرمایه هایی که در دامن انقلاب پرورش یافته بودند ناکام ماند.

هر کاری توانستند برای مهارکردن چشمۀ پرخروش و روح‌بخشِ آیت‌الله خامنه‌ای کردند، اما جوابی نگرفتند. راهی نمانده بود جز خشکاندن چشمه اصلی.

بمبِ جاگذاری شده در رادیو ضبط، قرار بود کار را تمام کند، و به گواهی شاهدان عینی، کار تمام شده بود ...

... اما خداوند چیز دیگری خواست.


لحظه‌های تنهاییِ روزهای پُردردِ بیمارستان،

فرصت خوبی بود برای خلوت کردن با خدا و یافتن پاسخ این سئوال که: چرا خدا من را برگرداند؟

چند ماه بعد، نورِ چشم امام (ره) و امام‌جمعۀ تهران، با نشانه‌ای در دست، رئیس جمهور می‌شوند.

نشانه‌ای که برای همیشه، به یاد همه بیاورد که خدا، او را نگه داشته است...

آخرین روز سال 60 است و مردم بی‌تاب دیدار محبوبشان، شعار می دهند که: «خامنه‌ای خامنه‌ای منتظر تو هستیم.»

حالا وقت آن است که با مردم، از پاسخ این سوال بگویند: چرا خدا من را برگرداند؟

آیت الله خامنه ای به عنوان رئیس جمهور منتخب ملت ایران برگزیده شده است و حالا در نماز جمعه تهران حوادث آن روز را بازگو می کند و از سخت ترین روزهای این انقلاب برای مردم می گوید، روزها و ماه هایی که به گفته او با حوادث یک قرن و یک ملت برابری می کند.


*** در ادامه بخشی از سخنان آیت الله خامنه ای که به روایت حوادث تلخ روزهای سال 1360 می پردازد را می خوانید؛

بیشتر از 8 ماه از آخرین دیدار ما با یکدیگر گذشته است. آن جمعه فراموش نشدنی که به دنبال خود روزهای فراموش نشدنی دیگری را به تارک ما داشت، تا امروز 8 ماه فاصله دارد.

فردای همان روز بود که من تا سر حد مرگ رفتم و فضل خدا به برکت دعای شما مردم من را برگرداند.

و من از همان لحظه احساس کردم که خداوند از من توقع انجام تکلیف بزرگی را دارد و خودم را آماده کرده ام. آن روز البته حدس نمی زدم که این خدمت چیست. اما یقین داشتم که باید آماده برداشتن بارهای سنگینی برای او و برای این انقلاب در خدمت شما مردم باشم.

یکشنبه آن روز کربلای خونین حزب جمهوری اتفاق افتاد، بهشتی ما رفت. 72 تن از یاران بزرگ این انقلاب رفتند.

اندکی بعد حادثه های تلخ و جانگداز یکی پس از دیگری پیش آمد. رئیس جمهور مومن و متعهد ما نخست وزیر دانشمند و فاضل ما و بسیاری از زبدگان و برگزیدگان این ملت یکی پس از دیگری به دیدار خدا شتافتند.

آنچه ما در این 8 ماه گذراندیم با حوادث یک قرن یک ملت برابری می کند.
 
 


مربوط به موضوع :
برچسب ها : مسئولیت سنگین
نویسنده عاشق در سه شنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۹۲ |

مطالعه مطالب کتاب «آداب روزه‌داری و احوال روزه‌داران در بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای» و توجه به تاریخ و مخاطبان هر مطلب، نکات مهمی از سبک رفتاری حضرت معظم‌له در ماه مبارک رمضان را نشان می‌دهد.

رهبر انقلاب اسلامی، در ورود به موضوعات مختلف دقیق و نکته سنج هستند. همان طور که با درایت و تدبیر وارد مسائل سیاسی شده و با رهنمودهای خود گره از مشکلات بزرگ می‌گشایند، همان طور که در مسائل اجتماعی ورود ایشان به مسائل برکات بسیاری در میان اقشار مردم و هم دلی آنها دارد و همان طور که ایشان در دیدار با هنرمندان کشور، به آنها امید می‌دهند و جهت حرکت را در آینده ترسیم می‌کنند، ایشان اسلام شناس و مفسر بی‌نظیری هستند و شاید یکی از دلایل بروز و ظهور حکمت در دیگر عرصه‌ها، تسلط آیت الله خامنه‌ای به دین اسلام باشد. ایشان در طی سال‌ها درباره مسائل گوناگون سخن گفته و مطالبی را بیان کرده‌اند، ولی جلوه ماه مبارک رمضان و آداب روزه داری در گفتار ایشان هم به دلیل دیدارهایی که در ماه رمضان دارند و هم به دلیل آمادگی دل‌ها و نزدیک‌تر شدن جامعه به خداوند، در سخنان ایشان شاید بیشتر از دیگر موضوعات باشد. پرداختن به سخنان ایشان در باب روزه داری از آنجایی که ایشان رهبر انقلاب اسلامی و مرجع تقلیدی بزرگ هستند، می‌تواند راهگشا باشد و به همین دلیل انتشارات انقلاب اسلامی در کتاب «آداب روزه داری و احوال روزه داران» به شرح این آداب در بیانات معظم له پرداخته است.

این کتاب در راستای صحبت‌ها و نصایح علما و متفکّران و عابدان ناصح است که قرن‌ها است خَلق را به تکالیف و وظایفشان در ماه مبارک رمضان توصیه می‌کنند و آنان را به درک هرچه بهتر و بیشتر این فرصت بی‌نظیر فرا می‌خوانند. آثار بسیاری هم از علمای دینی، مربّیان اخلاق و حتّی ادبا و شعرا در فضیلت ماه رمضان در دسترس قرار دارد و این کتاب نیز در همین راستا و برای استفاده بهتر و بیشتر از ماه رمضان است امّا با خصوصیات و ویژگی‌هایی که آن را از دیگر آثار مشابه در این موضوع متفاوت و متمایز می‌کند که به برخی از آنها اشاره می‌شود.**دقیق بخوانید تا فضای معنوی کتاب را حس کنید
کتاب حاضر گزیده‌ای از مجموعه‌ی توصیه‌ها، نصایح، تحلیل‌ها و مواعظی است که در ماه‌های رمضان در طول ۲۲ سال گذشته از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۹۰ در بیانات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای ارائه شده است.

مخاطبان این مواعظ عموم مردم بوده‌اند هرچند گاه این سخنان در دیدار جمعی از قاریان قرآن کریم، کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران، نمازگزاران نماز جمعه، اساتید دانشگاه‌ها، دانشجویان، شاعران و... بیان شده‌اند.

بنابراین در انتخاب مطالب این کتاب دو ویژگی مورد توجّه قرار گرفته است:

اول اینکه موضوع بیانات ماه مبارک

رمضان مبدأ سال حقیقی برای مؤمنان شناخته می‌شود و سال ایمانی مسلمانان با رمضان آغاز می‌شود و عبادات ماه رمضان به عنوان سرمایه‌ای برای گذران یازده ماه بعدی تا فرا رسیدن ماه رمضان بعد قلمداد می‌شود
رمضان، معارف دینی مربوط به روزه‌داری، آداب دعا، تکالیف مؤمنان در این ماه از نظر فردی، اجتماعی و سیاسی و نظایر آن باشد.

دوم اینکه صرفاً در محدوده‌ زمانی از حلول ماه مبارک رمضان تا پایان روز عید سعید فطر هر سال بیان شده باشد. خواننده‌ای که با دقّت این کتاب را مطالعه کند در فضای معنوی شریک می‌شود که گوینده‌ بزرگوارش قصد انتقال آن را داشته است و این فضای معنوی در ماه رمضان که فضای معنوی و ملکوتی بر عالم و به خصوص بر جامعه‌ی اسلامی و مؤمنین اهل عبادت حکم فرمان است، دو چندان می‌شود.

**موضوعات یکسان از زوایای مختلف

یکی از وجوه چشمگیر بیانات رهبر انقلاب در طول ۲۲ سال گذشته پیوستگی و انسجام مطالب در موضوعات مختلف است. البتّه با این ویژگی که حتّی اگر موضوعی واحد چند بار آن هم در طول سال‌های مختلف مورد تأکید قرار گرفته باشد، هر بار یا از زاویه‌ای جدید به موضوع نگریسته‌اند یا نکته‌ای جدید به ابعاد موضوع یا تحلیل آن افزوده‌اند.

نمونه جالب این نکته را می‌توان در مورد موضوع تقوا یا استغفار که ترجیع‌بند مهمّ این کتاب است، به وضوح دید. **بهار حقیقی در نگاه رهبر انقلاب
رهبر انقلاب مبارک از رمضان با تعابیر و صفت‌های مختلف یاد کرده است که هر یک حاکی از توجّه به محتوای آن وصف در معارف اسلامی خصوصاً گنجینه‌ی ارزشمند احادیث اهل عصمت و طهارت علیهم ‌السّلام دارد. تعبیرهایی چون: رمضان؛ ماه رحمت و مغفرت الهی، ماه ضیافت الهی، ماه خودسازی و تقوا، ماه استغفار و توبه و بازگشت، ماه ذخیره‌سازی تقوا، ماه عبادت و دعا و مناجات و... از این دست هستند

نمونه‌ی دیگر را می‌توان در استفاده ایشان از تعبیر بهار دید که به مناسبت تقارن ماه رمضان با بهار طبیعت بیان داشته‌اند. رهبر انقلاب به کرات از ترکیباتی چون بهار دعا و قرآن، بهار خودسازی و عبادت، بهار اُنس با خدا، بهار توجّه و ذکر و استغفار و استغاثه به خدا استفاده کرده‌اند. امّا این تعابیر از محدوده‌ تقارن بهار طبیعت و ماه رمضان درمی‌گذرد و آنگاه با تحلیلی جامع سخن از بهار واقعی بودن رمضان صرفنظر از تقارن یا عدم تقارن با بهار طبیعت به میان می‌آید و رمضان مبدأ سال حقیقی برای مؤمنان شناخته می‌شود و سال ایمانی مسلمانان با رمضان آغاز می‌شود و عبادات ماه رمضان به عنوان سرمایه‌ای برای گذران یازده ماه بعدی تا فرا رسیدن ماه رمضان بعد قلمداد می‌شود. بدین ترتیب بهار حقیقی مسلمانان به معنی تحوّل و نوسازی و بازسازی درونی مورد تأکید قرار می‌گیرد.

** توصیه‌های اجتماعی ماه رمضان

توجه به جنبه‌های اجتماعی توصیه‌های دینی، از دیگر مشخّصات بیانات معظم له درباره‌ ماه رمضان و آداب روزه‌داری است، در مجموعه‌ این بیانات به معروف‌هایی همچون اطّلاع از وضع محرومان، رسیدگی به مستضعفان، محبّت به ایتام، و دستگیری از ضعفا، امر و از منکرهایی چون اسراف، تبذیر، تفرقه، و امثال آن نهی می‌شود و بدین ترتیب توصیه به کسب فضایل و پرهیز از رذائل اخلاقی از محدوده‌ شخصی و فردی خارج شده و به مشخّصاتی برای جامعه‌ مطلوب اسلامی تبدیل می‌شود. در این میان تفاوت میان مواعظی که اصلاح فرد و محدوده‌ شخصی و حدّاکثر خانوادگی مسلمانان را در نظر می‌گیرد با دیدگاهی که علاوه بر اصلاح محیط فردی و خانوادگی، اصلاح محیط عمومی جامعه را به عنوان جامعه‌ آرمانی اسلامی هدف میگیرد، به روشنی آشکار است. پرداختن به مسائل اجتماعی خواه ‌ناخواه
رهبر انقلاب به کرات از ترکیباتی چون بهار دعا و قرآن، بهار خودسازی و عبادت، بهار اُنس با خدا، بهار توجّه و ذکر و استغفار و استغاثه به خدا استفاده کرده‌اند. امّا این تعابیر از محدوده‌ تقارن بهار طبیعت و ماه رمضان درمی‌گذرد و آنگاه با تحلیلی جامع سخن از بهار واقعی بودن رمضان صرفنظر از تقارن یا عدم تقارن با بهار طبیعت به میان می‌آید
به بحث آسیب‌های جامعه دینی از نظر سیاسی می‌انجامد و آفات و خطراتی که جامعه‌ اسلامی را تهدید می‌کنند، تحلیل می‌شوند. در این مباحث با استفاده از معارف اسلامی و عبرت‌های تاریخ پرفراز و نشیب اسلام ،عوامل انحطاط مسلمین بررسی شده و بر بصیرت و صبر به عنوان پادزهر همه‌ غفلت‌ها و دنیادوستی، قدرت‌طلبی، منیّت و خود برتر بینی و فساد اقتصادی و اخلاقی که از مهم‌ترین عوامل سقوط شخصیت‌هایی تأثیرگذار و کارگزاران اسلامی است، تاکید شده است.

**توجه به ملت‌های مسلمان در ماه رمضان/ تاکید بر وقوع بیداری اسلامی در سال‌های پیش
توجّه به سرنوشت مسلمانان سراسر جهان و ملّت‌های تحت ستم و خصوصاً ملّت مظلوم فلسطین از دیگر مباحث رهبر انقلاب در ماه رمضان است. تأکید و توصیه به تداوم حضور در راهپیمایی روز قدس که به ابتکار حضرت امام خمینی (ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی در آخرین جمعه‌ی ماه رمضان انجام می‌شود، دایره‌ نصایح و مواعظ مربوط به آداب ماه مبارک رمضان را با توجّه به شرایط و مقتضیّات زمان و مکان از محدوده‌ جامعه و کشور نیز فراتر می‌برد و در سطح جهان اسلام گسترش می‌دهد. خواننده‌ این مجموعه با پیگیری این موضوع در کتاب خواهد دید که واژه‌ی پرمعنای رایج این روزها یعنی بیداری اسلامی در ماه‌های رمضان سال‌ها قبل بارها به عنوان واقعیت مسلّم و مورد انتظار مورد تأکید قرار گرفته است. واقعیتی که امروزه هیچ کس نمی‌تواند آن را انکار کند.

**قلب مباحث رمضانی رهبر انقلاب

امّا نقطه‌ی اصلی و قلب همه‌ مباحث رمضانی که در این کتاب جمع‌آوری شده، معارف اسلام ناب محمّدی صلّی الله علیه و آله و سلّم است که بر اساس دو منبع پایان‌ناپذیر و ذخیره‌ آسمانی مسلمانان یعنی کتاب خدا و عترت با بیانی شیوا و شیرین و به صورتی مدوّن و البتّه به تدریج و در طول بیست و دو سال گذشته تنظیم و ارائه شده است. مهم‌ترین این مباحث را می‌توان چنین برشمرد:

الف- توصیه بر قرائت، فهم و اُنس با قرآن کریم به عنوان نسخه‌ درمان همه‌ی دردهای فردی و اجتماعی بشریّت

ب- تبیین دقیق و جامعه مفاهیمی چون تقوا، دعا و مناجات، استغفار و توبه بر اساس معارف قرآن کریم و احادیث معصومین علیهم ‌السلام خصوصاً نهج‌البلاغه‌ی امیرالمؤمنین علی علیه‌السّلام.

ج تحلیل زندگی شخصیت بی‌نظیر امام علی علیه‌السّلام به عنوان الگوی شجاعت، تقوا، عدالت و اسوه‌ی زمامداری الهی


**سبک زندگی رهبر انقلاب در ماه رمضان از مطالعه مطالب این کتاب و توجه به تاریخ و مخاطبان هر مطلب نکات مهمی از سبک رفتاری معظم له در ماه مبارک رمضان به دست می‌آید ازجمله:

۱.توجّه به برپایی مجالس تلاوت قرآن کریم

۲. محور قرار گرفتن مباحث مربوط به خودسازی‌ایمانی و اخلاقی

۳. میزبانی اقشار مختلف همچون اساتید، دانشجویان و... و به سخنان و نظرات آنان گوش فرادادن و با آنها به گفت‌وگو نشستن

۴. حضور در جمع روزه‌داران نمازگزار ماه رمضان و اقامه‌ی نماز جمعه به امامت معظم له

۵. توجّه دادن به اهمیّت شب‌های قدر و ایّام شهادت امیرالمؤمنین علیه‌السّلام

۶. تبیین وضع جهان اسلام تأکید بر راهپیمایی هرچه عظیم‌تر روز جهانی قدس

**این تنها یک ساحل از دریا است

از آنچه درباره‌ محور قرار گرفتن مباحث مربوط به قرآن کریم، نهج‌البلاغه، تاریخ اسلام، فلسطین و قدس شریف مباحث معرفتی همچون دعا و... گفته شد، نباید تصور کرد که همه‌ مطالب بیان شده از سوی رهبر انقلاب درباره دعا و قرآن در این کتاب گرد آمده است و علیرضا مختار پور قهرودی که این کتاب به کوشش او تدوین شده است تاکید کرده است که این مطالب صرفاً از سخنان ایشان در ماه رمضان استخراج شده و ایشان در مناسبت‌ها و موقعیت‌های مختلف در طول سال به مباحث مهمّی از جمله مباحث ذکر شده پرداخته‌اند که مجموعه‌ مطالب موضوعی را باید در کتاب‌های مستقل جست‌وجو کرد.

نکته پایانی و مهم اینکه این کتاب بر اساس ترتیب تاریخی بیانات تنظیم شده است اما خوانندگان اگر بخواهند به صورت موضوعی به مطالعه سخنان ایشان بپردازند می‌توانند از فهرست راهنمای موضوعی در صفحات پس از مقدّمه مراجعه کنند.مربوط به موضوع :
برچسب ها : سبک زندگی
نویسنده عاشق در پنجشنبه بیستم تیر ۱۳۹۲ |

به گزارش تسنیم، در آستانه پانزدهم تیرماه، سالروز رحلت آیت‌الله سیدجواد حسینی خامنه‌ای، پدر بزرگوار رهبر انقلاب تصاویری چند از ایشان منتشر می‌شود. آیت‌الله حاج سیدجواد خامنه‌ای فرزند سیدحسین خامنه‌ای، پدر بزرگوار مقام معظم رهبری است که در سال 1313 قمری در خامنه متولد شد. پس از سالها زندگی در زادگاه و سپری کردن دوران تحصیلات در نجف و قم به مشهد مقدس کوچ کرد و در جوار بارگاه امام رضا(ع) اقامت گزید. وی مدت‌ها مدرس حوزه مشهد و امام جماعت مسجد صدیقی‌ها واقع در بازار بزرگ مشهد بود و سرانجام در تیرماه سال 1365 دار فانی را وداع گفت.

در خاطرات رهبر انقلاب آمده است که زمانی ایشان در سال 1343 در قم مشغول تحصیل بودند، از طریق مکاتباتى که با پدر داشتند، متوجه شدند که یک چشم پدر به‌علت «آب مروارید» نابینا شده است. آیت‌الله خامنه‌ای پس از آگاهی از این خبر تحصیل در قم را رها کرده برای مراقبت از پدر به مشهد بازمی‌گردند. همچنین در خاطرات ایشان نقل شده: «به مشهد رفتم و خداى متعال توفیقات زیادى به ما داد. به‌هرحال به‌دنبال کار و وظیفه خود رفتم. اگر بنده در زندگى توفیقى داشتم، اعتقادم این است که ناشى از همان برّى «نیکى» است که به پدر، بلکه به پدر و مادر انجام داده‌ام».

در ذیل تصاویر کمتر دیده‌شده‌ای از پدر بزرگوار رهبر انقلاب منتشر می‌شود که در دو تصویر، رهبر انقلاب در کنار پدرشان قرار دارند:مربوط به موضوع :
نویسنده عاشق در شنبه پانزدهم تیر ۱۳۹۲ |


 در پی حماسه‌ی با شكوه و تاریخی ملت در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیام تشكر و قدردانی خطاب به مردم ایران صادر كردند. رهبر انقلاب اسلامی در این پیام ۶ نكته را خطاب به ملت و رئیس‌جمهور منتخب تشریح كردند. متن كامل پیام را از این لینك و اینفوگرافیك آن را از اینجا تماشا كنید.

مربوط به موضوع :
برچسب ها : اوج حماسه
نویسنده عاشق در سه شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۹۲ |


روایتی از انتخاب محبوب‌ترین رئیس‌جمهور انقلاب/ چرا مردم آیت‌الله خامنه‌ای راانتخاب کردند

با توجه به فرا رسیدن ایام یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به بازخوانی پرونده‌ی انتخاب آیت‌الله سید علی خامنه‌ای به‌عنوان جوان‌ترین و محبوب ترین رئیس جمهور طول تاریخ انقلاب اسلامی می پردازیم.

گروه سیاسی مشرق _ با توجه به فرا رسیدن ایام یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به بازخوانی پرونده‌ی انتخاب آیت‌الله سید علی خامنه‌ای به‌عنوان جوان‌ترین رئیس جمهور تاریخ انقلاب اسلامی و همچنین محبوب ترین رئیس جمهور طول تاریخ انقلاب با کسب بیش از ۹۵درصد آرای مردمی به عنوان سومین رئیس جمهور ایران اسلامی می پردازیم.

پایان شیرین تلخ‌ترین تابستان انقلاب

وقایع سی‌وچند ساله‌ی انقلاب را که مرور می‌کنی، می‌بینی هیچ تابستانی به تلخی تابستان سال ۶۰ نیست؛ تابستانی پُر از وقایع تلخ و ناگوار و بحران‌ساز برای انقلابی نوپا. در آخرین روز بهار این سال، اولین رئیس‌جمهور، ابوالحسن بنی‌صدر استیضاح و برکنار می‌شود. بعد از آن آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای ترور می‌شود، در مسجد ابوذر تهران. یک روز بعد از آن، در انفجار دفتر حزب جمهوری، سیدمحمد بهشتی ـ مردی که امام امت به تنهایی یک امتّش خوانده بود ـ و جمعی از وزرا و نمایندگان مجلس شهید می‌شوند. بعدتر از آن، بمبی در دفتر نخست‌وزیری، رئیس‌جمهور محمدعلی رجایی و یار دیرینش محمدجواد باهنر را از انقلاب می‌گیرد و انقلاب اسلامی بیش ‌از هر زمانی خود را داغدار عزیزان ازدست‌رفته‌اش می‌بیند. در کنار همه‌ی این وقایع تلخ تابستان ۱۳۶۰، وضعیت جبهه‌ها ـ که کمبود نیرو و تجهیزات دارند و دشمن هم در حال پیشروی‌ست ـ و ادامه‌‌ی جنگ‌های خیابانی گروه‌های ضدانقلاب در گوشه و کنار، وضعیت کشور را بحرانی‌تر از همیشه کرده است. پاییز از راه می‌رسد و چشم همه‌ی ملت به سومین انتخابات ریاست جمهوری‌ست. همه منتظرند مردی از راه برسد…

در بین نامزدهایی که برای شرکت در انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند نام «سید علی خامنه‌ای» نیز به چشم می‌خورد…

مردی که در این سال‌ها امام جمعه‌ی تهران، نماینده‌ی مردم تهران در مجلس، و نماینده‌ی امام در شواری عالی دفاع است؛ مجاهد خستگی‌ناپذیری که در تابستان تلخ سال ۶۰، به‌طور معجزه‌آسایی از سوء‌قصدِ منافقین جان سالم به در برده و حالا برای انقلاب حکم «شهید زنده» را پیدا کرده‌ است.

سید علی آقای خامنه‌ای در همان روزها در مصاحبه‌ای می‌گویند:

«وقتی از حادثه‌ی ترورها در ماه پیش جان سالم به در بردم، احساس کردم که خدای بزرگ مرا برای انجام رسالت‌های سنگین خود حفظ کرده است. همان‌وقت آرزو کردم که بتوانم باقیمانده‌ی این عمر بازیافته را در میدان‌های دشوار و سخت خرج کنم. وقتی مسئله‌ی ریاست جمهوری پیش آمد، این را هم یکی از همان میدان‌ها یافتم و آماده شدم که در این میدان وارد بشوم.»۴/۷/۱۳۶۰

مردم چهره‌ی این مرد را، بیشتر از هر جای دیگری، در جبهه‌های جنگ و نماز جمعه دیده‌اند.

امام جمعه‌ی تهران، در مصاحبه‌ای با روزنامه‌ی جمهوری اسلامی زندگی خودش را برای مردم اینجور تعریف می‌کند که:

«من، روحانی چهل‌ودو ساله‌ای هستم از شاگردان فقهی و اصولی و نیز سیاسی و انقلابی امام خمینی. ولادتم در مشهد بود و تحصیلاتم را تا سال ۱۳۳۷ در مشهد گذراندم. بعد به قم آمدم و تا سال ۱۳۴۳ در قم بودم. مجدداً به مشهد مراجعت کرده و در حوزه مشهد مشغول تدریس و همچنین فراگیری شدم.

در مبارزات از بدو شروع، شرکت فعال داشتم. بارها مصائب گوناگون مبارزه را در برادران همرزم و در خود مشاهده کردم. تا نزدیک به چند هفته به پیروزی انقلاب، در مشهد سکونت داشتم. بعد به دستور امام ـ که از پاریس به وسیله‌ی آقای مطهری به من ابلاغ شد ـ به تهران آمدم و به‌خاطر عضویت در شورای انقلاب در تهران ماندم. بعد هم از بدو پیروزی انقلاب مشاغلی داشتم که قاعدتاً می‌دانید: عضو شورای انقلاب بودم، نماینده‌ی این شورا در وزارت دفاع بودم، معاون وزارت دفاع بودم، فرمانده سپاه پاسداران بودم، و بعد هم نماینده‌ی مجلس شورا و عضو کمسیون دفاع.

این خلاصه‌ای از زندگی من است. مشروحش را اگر بخواهم بگویم ساعت‌ها به طول می‌انجامد.»۸/۷/۱۳۶۰

ادامه بازخوانی پرونده‌ی انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان سومین رئیس‌جمهور انقلاب اسلامی

برای اولین بار، یک روحانی، کاندید ریاست جمهوری شده است. حضرت امام، بعد از دو دوره انتخابات، این بار رضایت داده‌اند که حزب جمهوری اسلامی «سید علی خامنه‌ای» را به‌عنوان کاندید مورد حمایت خود در انتخابات معرفی کند.

حمایت‌های گروه‌های و شخصیت‌های مختلف کشور از ایشان شروع می‌شود.

از رئیس مجلس شورا، نایب رئیس و نمایندگان مجلس، وزاری دولت، امام جمعه‌های شهرهای مختلف تا فرمانده‌هان نظامی و نمایندگان اقلیت‌های مذهبی کشور؛ همه و همه طی مصاحبه‌هایی تحت عنوان «چرا به خامنه‌ای رای می‌دهیم؟» حمایت خود را از ایشان اعلام می‌کنند.

سرهنگ صیاد شیرازی، فرمانده‌ی عملیات شمال‌غرب کشور:

آقای خامنه‌ای با پذیرش مسئولیت‌های سنگینِ اجتماعی و سیاسی، ثابت کرده است که مقّلد صادق و نمونه، برای اسلام و امام امت است.

ایشان بهترین بیان‌کننده‌ی درس رزم و مبارزه از دیدگاه مقدس اسلام است. ایشان با بینشِ مکتبی، سیاسی، ولایتی، قدرت مقابله با تمام مشکلات و موانع انقلاب اسلامی را خواهند داشت.

آقای خامنه‌ای شهید زنده‌ای است که با یک دست مسلسل و با یک دست قرآن، پا در محراب می‌گذارد.

آیت‌الله دستغیب، امام جمعه‌ی شیراز:

بنده اگر حیاتی باشد، بلاشک، به حجت‌الاسلام آقای سید علی خامنه‌ای رای خواهم داد. ایشان از چهره‌های مبارکی است که گمان نمی‌کنم سابقه‌ی درخشان مبارزاتی ایشان برای کسی نهفته باشد.

تمام شرایط مقام ریاست جمهوری که در قانون اساسی ذکر شده است، بحمدالله، در ایشان مجتمع است.مربوط به موضوع :
نویسنده عاشق در جمعه بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۲ |


گزیده ای از فرمایشات امام خامنه ای پیرامون صفات و ویژگیهای کاندیدای اصلح ریاست جمهوری :

دارای امتیازات رئیس جمهور فعلی منهای ضعفها

این را همه بدانند كه آنچه ما برای رئیس‌جمهور آینده نیاز داریم، عبارت است از امتیازاتی كه امروز وجود دارد، منهای ضعفهائی كه وجود دارد. این را همه توجه كنند؛ رئیس‌جمهورِ هر دوره‌ای باید امتیازات كسبی و ممكن‌‌الحصول رئیس‌جمهور قبلی را داشته باشد، ضعفهای او را نداشته باشد. هر كسی بالاخره نقاط قوّتی دارد و نقاط ضعفی دارد. رؤسای جمهور ــ چه رئیس‌جمهور امروز، چه رئیس‌جمهور فردا ــ نقاط قوّتی دارند و نقاط ضعفی هم دارند. همه‌ی ما همین جوریم؛ نقاط قوّتی داریم، نقاط ضعفی داریم. آن چیزهائی كه امروز برای دولت و برای رئیس‌جمهور نقاط قوّت محسوب میشود، اینها باید در رئیس‌جمهور بعدی وجود داشته‌ باشد، اینها را باید در خود تأمین كند؛ آن چیزهائی كه امروز نقاط ضعف شناخته میشود ــ كه ممكن است شما بگوئید، من بگویم، دیگری بگوید ــ این نقاط ضعف را باید از خود دور كند. یعنی ما در سلسله‌‌ی دولتهائی كه پشت سر هم می‌آیند، بايد رو به پیشرفت باشیم، رو به تعالی و تكامل باشیم، تدریجاً بهترینهای خودمان را بفرستیم؛ هر كسی می‌آید، پایبند به انقلاب، پایبند به ارزشها، پایبند به منافع ملی، پایبند به نظام اسلامی، پایبند به عقل جمعی، پایبند به تدبیر باشد. اینجوری باید این كشور را اداره كرد. كشور، كشور بزرگی است؛ ملت، ملت باعظمتی است؛ مسائل تشویق كننده و مبشّر، فراوان است؛ مشكلات هم بر سر راه هر ملتی، و از جمله بر سر راه ما وجود دارد. آن كسانی كه آماده‌ی این میدان میشوند، بايد با كمال قوّت، با كمال قدرت، با توكل به خدا، با اعتماد به توانائی‌های این ملت پیش بروند.

92/1/1

کاری ، مقاوم ، ارزشی ، باتدبیر، قانونمدار، همدرد مردم ، در میان مردم


كسانى هم كه ميخواهند صلاحيتها را ملاحظه كنند و بر اساس آن تصميم‌گيرى كنند، همه چيز را در كنار هم بايد ببينند. رئيس جمهور، هم بايد كارى باشد، هم بايد مردمى باشد، هم بايد مقاوم باشد، هم بايد ارزشى باشد، هم بايد باتدبير باشد، هم بايد پابند به قوانين و مقررات باشد - مجرى قانون است - هم بايد درد مردم را احساس كند، هم بايد طبقات مختلف مردم را ببيند؛ اينها خصوصياتى است كه در انتخاب آن كسى كه ما ميخواهيم كليد اجرائى كشور را به او بسپريم، نقش دارد. ما مردم در اين زمينه تصميم‌گيريم. هيچ كس هم نگويد كه رأى من يك نفر چه اثرى دارد. ميليونها از همين يك نفرها تشكيل ميشود. همه احساس وظيفه كنند و ان‌شاءاللّه وارد ميدان شوند. به توفيق پروردگار، همين جور هم خواهد شد. مسلّماً امنيت كشور، مصونيت كشور، پيشرفت كشور، با حضور همگانى و حداكثرى مردم افزايش پيدا خواهد كرد و اين كشور به توفيق الهى خواهد توانست يك گام ديگر به سمت اهداف والاى انقلاب اسلامى پيش برود.

92/2/16


دارای توان اجرایی ، ایمان و اعتقاد به خدا و مردم ، مقاوم ، شجاع ، باتدبیر و حکمت ، دارای برنامه


ما عرض كرديم سلائق مختلف و هر كسى كه احساس ميكند توانائى دارد، بيايد وسط ميدان؛ توده‌ى مردم و جمعيت عظيمِ ده‌ها ميليونى ملت هم ان‌شاءاللَّه وارد ميدان خواهند شد؛ اما در محاسبه، آن كسانى كه داوطلب ميشوند، اشتباه نكنند؛ بدانند مديريت اجرائى كشور يعنى چه. نه در ارزيابىِ نيازى كه كشور به يك قدرت اجرائى دارد، اشتباه كنند، نه در ارزيابى توانِ خودشان اشتباه كنند. اگر چنانچه ارزيابى درستى انجام دادند، بيايند توى ميدان؛ ملت هم نگاه ميكند، انتخاب ميكند.
سازوكار انتخابات در كشور ما، سازوكار مستحكمى است. اينكه گوشه و كنار بعضى‌ها اعتراضهائى ميكنند، واقعاً غير منطقى است؛ واقعاً بيجا است. حضور شوراى نگهبان در قانون اساسى - كه امام هم مكرر روى آن تأكيد ميكردند - حقيقتاً يك حضور مباركى است. تشخيص شوراى نگهبان، تشخيص يك عده انسانهاى عادل، بى‌طرف و بصير نسبت به صلاحيتها است؛ اين يك چيز مباركى براى ما و براى همه‌ى آحاد ملت است. بعد در بين اين كسانى كه تشخيص داده شد صالحند، مردم ميگردند، تحقيق ميكنند، از افراد ميپرسند، از آدمهاى مورد اعتماد سؤال ميكنند، به سوابق نگاه ميكنند، به شعارها نگاه ميكنند، به حرفها و گفته‌ها نگاه ميكنند، سپس تصميم‌گيرى ميكنند.
نامزد انتخابات اولاً بايد به خدا و به اين انقلاب و به قانون اساسى و به اين مردم ايمان و اعتقاد داشته باشد؛ ثانياً داراى روحيه‌ى مقاوم باشد. اين ملت اهداف بلندى دارد، كارهاى بزرگى دارد، تسليم نيست، كسى نميتواند با اين ملت با زبان زور حرف بزند. كسانى كه در رأس قوه‌ى اجرائى قرار ميگيرند، بايد كسانى باشند كه در مقابل فشارهاى دشمنان مقاوم باشند؛ زود نترسند، زود از ميدان خارج نشوند؛ اين يكى از شرطهاى لازم است. ثالثاً انسانهاى با تدبيرى باشند، با حكمت باشند. ما در سياست خارجى گفتيم «عزت و حكمت و مصلحت»؛ در اداره‌ى كشور هم همين جور است، در مسائل داخلى هم همين جور است، در اقتصاد هم همين جور است؛ بايد با برنامه، با حكمت، با تدبير، با نگاه بلندمدت و همه‌جانبه، با يك هندسه‌ى صحيح كارها را مشاهده كنند، نگاه كنند، وارد ميدان شوند.
روزمرّه فكر كردن در مسائل اقتصادى، مضر است؛ تغيير سياستهاى اقتصادى به طور دائم، مضر است - در همه‌ى بخشها، بخصوص در اقتصاد - تكيه كردن بر نظرات غير كارشناسى، مضر است؛ اعتماد كردن به شيوه‌هاى تزريقىِ اقتصادهاى تحميلى شرق و غرب، مضر است. سياستهاى اقتصاد بايد سياستهاى «اقتصاد مقاومتى» باشد - يك اقتصاد مقاوم - بايد اقتصادى باشد كه در ساخت درونىِ خود مقاوم باشد، بتواند ايستادگى كند؛ با تغييرات گوناگون در اين گوشه‌ى دنيا، آن گوشه‌ى دنيا متلاطم نشود؛ اين چيزها لازم است. رئيس جمهورى كه ميخواهد اين كشور بزرگ را اداره كند، اين راه پرافتخار را به كمك مردم و براى مردم طى كند، بايد اينچنين خصوصياتى داشته باشد. رابعاً بايد تهذيب اخلاقى داشته باشد؛ نپرداختن به حواشى. اينها چيزهاى لازمى است. بنده توصيه‌ام به همه‌ى دولتها هميشه همين بوده است. ميدانيد من از دولتها و از رؤساى جمهور در طول اين سالهاى متمادى همواره حمايت كردم؛ توصيه هم كردم، در موارد متعدد و زيادى از آنها توضيح هم خواستم. تكيه اين بوده است كه براى مردم هزينه درست نكنند، مشكل درست نكنند، دغدغه‌آفرينى نكنند، مردم را دچار تشويش و نگرانى نكنند؛ البته وعده‌ى بيخود و بى‌مبنا هم ندهند، درِ باغ سبزهاى بى‌منطق هم باز نكنند؛ منطقى، معقول، منطبق با واقعيت و با توكل به خداى متعال حركت را پيش ببرند؛ ان‌شاءاللَّه در آينده هم بايد همين جور باشد.

92/2/7

دارای توانایی کشیدن بار سنگین انقلاب ، وابسته و دلبسته به نظام و قانون اساسی


آن كسانى كه وارد ميدان ميشوند، بايد كسانى باشند كه در خود توانائىِ كشيدن اين بار را بيابند؛ صلاحيتهائى را هم كه در قانون اساسى است و شوراى محترم نگهبان بر روى آنها تكيه خواهد كرد، در خودشان ملاحظه كنند و واقعاً وابسته و دلبسته‌ى به نظام و قانون اساسى باشند؛ بخواهند قانون اساسى را اجرا كنند؛ چون رئيس جمهور سوگند ميخورد كه قانون اساسى را اجرا كند؛ قسم دروغ كه نميشود خورد.

91/10/19


نداشتن سرسازش با دشمنان ، عدم تملق گویی غرب و مستکبران


جوانها بهوش باشند، بيدار باشند. معيارها مشخص است. در انتخابات، اين آگاهى بايد اثر كند؛ در بيان خواسته‌هاى ملت اين آگاهى بايد تأثير بگذارد؛ در حضور گوناگون، در مسائل مختلف، اين آگاهى بايستى اثر بگذارد. ملت ايران در انتخابهاى خود - معيارهاى انتخابات را من آن روز عرض كردم، اين هم مكمل آنهاست - توجه كند؛ كسانى با رأى ملت سر كار نيايند كه در مقابل دشمنان بخواهند دست تسليم بالا ببرند و آبروى ملت ايران را ببرند. كسانى سر كار نيايند كه بخواهند با تملق‌گوئى به غرب، به دولتهاى غربى، به دولتهاى زورگو و مستكبر، به خيال خودشان بخواهند براى خودشان موقعيتى در سطح بين‌المللى دست و پا كنند. اينها براى ملت ايران ارزشى ندارد. كسانى سر كار نيايند كه دشمنان ملت ايران طمع بورزند كه به وسيله‌ى آنها بتوانند صفوف ملت را از هم جدا كنند، مردم را از دينشان، از اصولشان، از ارزشهاى انقلابى‌شان دور كنند. ملت بايد آگاه باشد. اگر كسانى بر سر كار بيايند كه در مراكز گوناگون سياسى يا اقتصادى به جاى اينكه به فكر ادامه‌ى راه امام و ارزشها و اصول ترسيم شده‌ى به وسيله‌ى امام باشند، به فكر به دست آوردن دل فلان قدرت غربى و فلان مستكبر بين‌المللى باشند، براى ملت ايران مصيبت خواهد بود. اين آگاهى براى ملت لازم است.

88/2/28درد كشور را بفهمد، درد مردم را بداند، با مردم يگانه و صميمى باشد، از فساد دور باشد، دنبال اشرافيگرى خودش نباشد

مسئله ‏ى بعدى در انتخابات اين است كه مردم سعى كنند صالح‏ترين را انتخاب كنند. آن كسانى كه نامزد رياست جمهورى مى‏شوند و در شوراى نگهبان صلاحيت آن‏ها زير ذره بين قرار می‏گيرد و شوراى نگهبان صلاحيت آن‏ها را اعلام می‏كند، اين‏ها همه‏ شان صالحند. اما مهم اين است كه شما در بين اين افراد صالح، بگرديد و صالح‏ترين را پيدا كنيد. اينجا جائى نيست كه من و شما بتوانيم به حد اقل اكتفاء كنيم؛ دنبال حد اكثر باشيد؛ بهترين را انتخاب كنيد.
بهترين كيست؟ من نسبت به شخص، هيچ‏گونه نظرى ابراز نمیكنم؛ اما شاخصهائى وجود دارد. بهترين، آن كسى است كه درد كشور را بفهمد، درد مردم را بداند، با مردم يگانه و صميمى باشد، از فساد دور باشد، دنبال اشرافيگرى خودش نباشد. آفت بزرگ ما اشرافيگرى و تجمل‏ پرستى است؛ فلان مسئول اگر اهل تجمل و اشرافيگرى باشد، مردم را به سمت اشرافيگرى و به سمت اسراف سوق خواهد داد. اينى كه ما گفتيم امسال، سال حركت به سوى اصلاح الگوى مصرف است، يعنى امسال سالى است كه ملت ايران تصميم بگيرد كه با اسراف مبارزه كند. نمیگوئيم بكلى و يكباره و در طول يك سال، اسراف تمام بشود؛ نه، ما واقع‏بين‏تر از اين هستيم؛ می‏دانيم اين كار مال ساليان پى‏درپى است و بايد كار بشود تا به اين فرهنگ برسيم؛ بايد اين كار را شروع كنيم.

88/2/22


دلسوز باشد ، با سایر مسئولان اتحاد داشته باشد

نكته‌ى دوم، انتخاب نمايندگان صالح است، يا به تعبير درست‌تر بگوئيم «نمايندگان اصلح»؛ كسانى كه صالح‌ترند؛ كسانى كه به فكر مردمند؛ كسانى كه براى مردم دل ميسوزانند؛ كسانى كه حاضرند با همكاران خودشان در دولت، در قوه‌ى قضائيه، در بخشهاى مختلف، دست به دست هم بدهند و با اتحاد و اتفاق، يك كار بزرگ انجام بدهند؛ اينجور افرادى را انتخاب كنند. كشور با اتحاد پيش خواهد رفت؛ با دعوا و تفرقه و دودستگى پيش نميرود. شما مى‌بينيد يك چيز مختصرى بين مسئولين پيش مى‌آيد،راديوهاى بيگانه تفسير ميگذارند، جنجال ميكنند، خوشحال ميشوند؛ در حالى كه اصل قضيه چيز مهمى نيست. حالا فرض كنيم يك اختلاف سليقه‌اى، يك اختلاف نظرى، يك اختلاف برداشتى بين دو مسئول يا دو گروه مسئول پيش آمده است؛ اين اينقدر در گذران كار اهميتى ندارد؛ اما دشمن از همين چيزهاى كوچك هم ميخواهد استفاده كند. جنجال ميكنند، خوشحالى ميكنند، ميگويند، مينويسند و راديوهاى بيگانه تحليل ميگذارند. كسانى كه حالا ميدانند و ميشنوند، مى‌بينند كه چقدر خوشحالى ميكنند از اينكه بين افراد يك چيز مختصرى پيدا شده است. اين نشان ميدهد به ما كه نقش اتحاد و همدلى در كشور چقدر است.

87/2/4


بهترين از لحاظ ايمان، بهترين از لحاظ اخلاص و امانت، بهترين از لحاظ دين‏دارى و آمادگى براى حضور در ميدانهاى انقلاب؛ دردشناس‏ترين و دردمندترين


آنچه كه بنده در همه ‏ى انتخاباتها تأكيد كرده‏ام، امروز هم همان را در درجه‏ى اول تأكيد می‏كنم، حضور مردمى و قدردانى مردمى است از انتخابات. من به شما عرض بكنم- البته حالا سربسته می‏گويم- سعى شد در اين كشور، باب انتخابات بسته شود تا دشمنان بتوانند بگويند نظام جمهورى اسلامى نظام مردمى نيست؛ تلاش شد براى اين كار، خداى متعال نگذاشت؛ اراده‏ ى الهى بر اراده‏ ى بدخواهان فائق آمد، دلهاى مردم به سمت انتخابات جذب شد در دوره‏ه اى متعدد و بخشهاى مختلف؛ علی‏رغم دشمن، مردم در انتخابات شركت كردند. اين انتخابات هم همانجور است.
آنچه كه من عرض میكنم، در درجه‏ ى اول حضور مردمى است. در درجه ‏ى بعد كه البته حائز اهميت بسيارى است اين هم، پيدا كردن نماينده ‏ى اصلح است. آن كسانى كه به وسيله‏ ى شوراى نگهبان صلاحيت آن‏ها اعلام می‏شود، معنايش اين است كه اين از حد اقل صلاحيت مورد نياز برخوردار است. در بين اين كسانى كه اعلام می‏شوند، افرادى هستند با صلاحيتهاى بالاتر، افرادى هستند در سطح پايين‏تر. هنر ملت ايران و مردم شهرها و حوزه اى انتخابيه اين است كه دقت كنند، نگاه كنند، بشناسند اصلح را، بهترين را انتخاب كنند؛ بهترين از لحاظ ايمان، بهترين از لحاظ اخلاص و امانت، بهترين از لحاظ دين‏دارى و آمادگى براى حضور در ميدانهاى انقلاب؛ دردشناس‏ترين و دردمندترين نسبت به نيازهاى مردم را انتخاب كنند. اين‏ها فرصت‏هائى هست، بايستى مردم عزيز ما در همه جاى كشور- اين ديگر مخصوص استان يزد نيست- هوشيارانه، با بصيرتِ تمام تلاش كنند، پيدا كنند و با رأى خود مسجل كنند و مجلس را- آن مجلسى را كه مورد نياز جامعه‏ى كنونى ماست- تشكيل بدهند.

86/10/12

کسی که درد جامعه را بفهمد

مردم هم نگاه كنند و اصلح را انتخاب كنند. اصلح كسى است كه با نيازى كه شما براى جامعه مى‌فهميد، تطبيق كند و بتواند نيازهاى جامعه را برآورده سازد. بعضى‌ها در شناخت اصلح دچار وسواس و دغدغه‌ى زياد مى‌شوند. شما تلاش خود را بكنيد؛ مشورت خود را بكنيد؛ از كسانى كه فكر مى‌كنيد مى‌توانند شما را راهنمايى كنند، راهنمايى بخواهيد؛ به هر نتيجه‌يى كه رسيديد، عمل كنيد و رأى بدهيد؛ اجر شما را خداى متعال خواهد داد. ما مأموريم كه به آنچه مى‌فهميم و به آنچه تكليف الهى تشخيص مى‌دهيم، عمل كنيم؛ مطابق با واقع شد يا نشد، اجر ما محفوظ است. اجر كسى كه عامل به تكليف است، پيش خداى متعال محفوظ است.

88/3/3

با کفایت، شجاع، با اخلاص، داراى روح مردمى، شاداب و با نشاط، مؤمن به هدفها و ارزشهاى انقلاب، مؤمن به مردم، مؤمن به نیروى مردم و معتقد به حق مردم

مردم باید با چشم باز در این صحنه ى مهم حاضر شوند و ان شاءاللَّه خداى متعال کمک کند و دل هاى مردم را هدایت کند تا فرد با کفایت، شجاع، با اخلاص، داراى روح مردمى، شاداب و با نشاط، مؤمن به هدفها و ارزشهاى انقلاب، مؤمن به مردم، مؤمن به نیروى مردم و معتقد به حق مردم را انتخاب کنند.» (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار زائرین و مجاورین حرم مطهر رضوی – 1/1 /84

کسی که به دین مردم، به انقلاب مردم، به دنیاى مردم، به معیشت مردم، به آینده‌ى مردم و به عزت مردم اهمیت مى‌دهد

«در پیدا کردن نامزد مورد نظر دقت کنید. به کسى گرایش پیدا کنید که به دین مردم، به انقلاب مردم، به دنیاى مردم، به معیشت مردم، به آینده‌ى مردم و به عزت مردم اهمیت مى‌دهد.» (بیانات مقام معظم رهبری در سالگرد ارتحال حضرت امام خمینى(ره) - 14/3/84

دارای تقوا و تدبیر باشد

در آستانه‌ى همه‌پرسى قانون اساسى و انتخابات رياست جمهورى، از عموم ملت تقاضا مى‌كنم كه با شركت در اين دو امر، يك بار ديگر مشتى محكم بر دهان ياوه‌گويان و بدخواهان بزنند و دشمن را مأيوس كنند. انتخاب فرد اصلح و داراى تقوا و تدبير براى مقام مهم رياست جمهورى - كه در قانون اساسى جديد، داراى اختيارات وسيع در اداره‌ى كشور است - وظيفه‌يى شرعى و عقلى و انقلابى است، و كوتاهى در اين امر يا در حضور در پاى صندوقهاى رأى، خسارتهاى جبران‌ناپذيرى به بار خواهد آورد. حضور شما، پايه‌هاى انقلاب را محكم مى‌كند و به مديران آينده‌ى كشور، جرأت و قدرت كار مى‌بخشد و آينده را تضمين مى‌كند.

68/4/23

مربوط به موضوع :
نویسنده عاشق در سه شنبه هفتم خرداد ۱۳۹۲ |
 • فتنه ۸۸ بخاطر تخلف از قانون بود / همه تابع قانون باشند

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امروز در فاصله سی روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، برای سومین‌بار از ابتدای سال ۹۲، خسارات فتنه ۸۸ را ناشی از بی‌توجهی به قانون اعلام كردند. ایشان هفته گذشته نیز در دیدار با دست‌اندركاران انتخابات، راه اساسى پیش نیامدن مشكلات انتخاباتى -نظیر آنچه در سال ۸۸ رخ داد- را التزام همه به قانون دانسته بودند و در دیدار اول سال در حرم امام رضا علیه‌السلام، عدم تمكین از قانون را علت حوادث سال ۸۸ خواندند.  رهبر انقلاب اسلامی امروز در دیدار جمعی از مردم فرمودند:
  «شوراى محترم نگهبان طبق وظائف قانونى خود، آن كسانى را كه صلاحيت دارند، به مردم معرفى خواهد كرد. همه هم بايد تابع قانون باشند. آنجائى اشكال پيش مى‌آيد كه تخلف از قانون انجام ميگيرد.
  سال 88 اشكالاتى كه وارد شد، خسارتى كه به كشور وارد كردند و نگذاشتند كشور و ملت طعم آراء چهل ميليونى را درست بچشد، به خاطر تخلف از قانون بود. يك عده‌اى يا براى خاطر اغراض نفسانى، يا هدفهاى خلاف سياسى، يا هرچه - حالا در آن زمينه نميخواهيم قضاوتى بكنيم - از قانون تخلف كردند، خطا كردند، از راه غير قانونى وارد شدند؛ هم به خودشان صدمه زدند، هم به ملت صدمه زدند، هم به كشور صدمه زدند.

  راه درست، راه قانون است. همه تابع قانون باشند، همه تسليم قانون باشند. گاهى ممكن است يك قانون، صددرصد درست هم نباشد، اما از بى‌قانونى بهتر است. گاهى ممكن است در يك بخشى، يك خطائى هم از مجرى قانون سر بزند كه من و شما بفهميم او در اجراى قانون اين خطا را كرده است؛ اما اگر نتوانيم آن را از طريق قانونى اصلاح كنيم، تحمل آن بهتر است از اين‌كه باز بى‌قانونى كنيم.» [دریافت كلیپ صوتی]

  رهبرانقلاب از سال ۸۸ تا كنون بارها درمورد تجربیات كشور از فتنه ۸۸ صحبت كرده‌اند كه گزیده‌ای از این بیانات رااز اینجا می‌توانید مشاهده كنید.
  متن کامل 


مربوط به موضوع :
برچسب ها : انتخابات, رهبری
نویسنده عاشق در پنجشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۲ |
سال 1392
پیوندهای مرتبطخبرخبربياناتبياناتعکسعکس

دیدار مداحان اهل بیت در سالروز ولادت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها

۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

مداحی آقای سید علی سادات رضوی در حضور رهبر انقلاب - 00:13:41
مداحی آقای حمید منتظر در حضور رهبر انقلاب - 00:07:50
مداحی آقای رضا قانع در حضور رهبر انقلاب - 00:09:44
مداحی آقای سید مجید بنی‌فاطمه در حضور رهبر انقلاب - 00:08:51
شعرخوانی آقای سید حمیدرضا برقعی در حضور رهبر انقلاب - 00:07:49
مداحی آقای غلامرضا عینی فرد در حضور رهبر انقلاب - 00:10:27
مداحی آقای محمدجواد احمدی در حضور رهبر انقلاب - 00:06:19
مداحی آقای محمود كریمی در حضور رهبر انقلاب - 00:12:37
همخوانی سرود درباره ولادت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها در حضور رهبر انقلاب - 00:11:08

مربوط به موضوع :
نویسنده عاشق در پنجشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ |

 


 

حضرت آيت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی در سخنان مهمی در اين اجلاس ضمن آسيب‌شناسی نهضت‌های بيداری اسلامی در منطقه، شاخص اساسی و محک نهضت‌ها را "ايستادگی بر سر اصول اسلامی" و "حضور مردم در صحنه" نام بردند.
بياناتبياناتعکسعکسفيلمفيلمصوتصوتروزنگارروزنگار
فيلم فوتوكلیپ كلیدهای فتح


مربوط به موضوع :
برچسب ها : بیداری اسلامی
نویسنده عاشق در پنجشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ |

jeld-ketab

متن کتاب را که می خوانی شوری در جانت انداخته می‌شود، کافیست تا آن صدای پر از حرارتِ باصلابتِ الهی را نیز بشنوی تا بهره و حظی که از کتاب می‌بری دوچندان شود...
اما نکتۀ دیگری که به گرمی و صفای این کلیپ‌ها افزوده، صدای برادر بزرگوار و مخلص، جناب آقای حسین محمودیان، یارِ آقا سید مرتضی آوینی است که در اوج گرفتاری‌های کاری‌شان، وقتی موضوع را برایشان توضیح دادیم، با اشتیاق و تواضع و بدون منت، آن متن‌هایی که به‌عنوان نریشن در نظر داشتیم، برایمان گفتند...
ان‌شاءالله کلیپ‌های صوتی متنوعی از صوت جلسات استاد سید علی حسینی خامنه‌ای در سال 1353 تقدیم مخاطبان عزیز خواهد شد.

 

 


 


کلیپ شماره 1: مسجدی در انتهای بازار 

کیفیت عالی    3.2 مگابایت      |        کیفیت خوب      2.4 مگابایت

کلیپ شماره 2: کلاسِ قرآنی متفاوت     پخش زنده

کیفیت عالی    1.7 مگابایت      |        کیفیت خوب      1.3 مگابایت

 

کلیپ شماره 3: شورِ الهی      پخش زنده

کیفیت عالی    1.6 مگابایت      |        کیفیت خوب      1.2 مگابایتمربوط به موضوع :
برچسب ها : اندیشه اسلامی
نویسنده عاشق در شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۹۲ |
شعری که رهبر انقلاب از شهریار برای مادر سادات طلب کرد
 
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، در زمان رياست جمهوري مسافرتي به تبريز داشتند كه در برنامه‌هايشان شب شعري براي شعرا گذاشته بودند منتها شرط كرده بودند كه در استانداري يك مجلسي بگذاريد و شعرا را دعوت كنيد حتماً استاد شهريار هم باشد و گفته بودند كه ورود من(آيت‌الله خامنه‌اي) به جلسه قبل از شهريار باشد و برنامه را طوري تنظيم كنيد كه بعد از ايشان، استاد شهريار در مجلس بيايد، من افتخار حضور در آن مجلس را داشتم.
چندی پیش مداح اهل بیت و شاعر آئینی اهل تبریز، حاج محسن عسگری در گفتگو با پایگاه 598 به خاطره ای از دوست و استاد خود "محمد حسین شهریار" در جریان سفر رهبر معظم انقلاب به تبریز در زمان ریاست جمهوری ایشان اشاره نمود. در دیدار مذکور حضرت آیت الله خامنه ای شعری را در وصف حضرت فاطمه (س) از استاد شهریار طلب می نمایند که در ادامه نقل این خاطره که در آن مصاحبه آمده بود به مناسبت ایام فاطمیه بازنشر می گردد.

حاج محسن عسگری در این خصوص می گوید: حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر فرزانه انقلاب، در زمان رياست جمهوري مسافرتي به تبريز داشتند كه برنامه‌هايشان فشرده بود. شب شعري گذاشته بودند براي شعرا و نهايت لطف ايشان بود كه مداح‌ها و شعرا هم شركت داشته باشند منتها شرط كرده بودند، البته بعد ما شروطشان را متوجه شديم، شرط كرده بودند كه در استانداري يك مجلسي بگذاريد و شعرا را دعوت كنيد حتماً استاد شهريار هم باشد و گفته بودند كه ورود من(آيت‌الله خامنه‌اي) به جلسه قبل از شهريار باشد و برنامه را طوري تنظيم كنيد كه بعد از ايشان، استاد شهريار در مجلس بيايد، من افتخار حضور در آن مجلس را داشتم.


اول حضرت آقا تشريف آوردند قدم روي چشمان ما گذاشتند و نشستيم و با اعلام ورود، پنج شش دقيقه بعد از تشريف فرمايي حضرت آقا ورود استاد شهريار را اعلام كردند كه رفته بودند دنبالش. زماني كه حضرت آقا متوجه شدند استاد شهريار به جلسه آمده‌اند با نهايت بزرگواري بلند شدند و به سمت در رفتند و از شهريار استقبال كردند.

آن موقع متوجه شديم كه چرا حضرت آقا چنين شرطي كرده كه شهريار به پاي ايشان بلند نشود بلكه ايشان به استقبال شهريار برود و عين جمله‌اي هم كه در اولين برخورد بعد از سلام و روبوسي با استاد داشتند فرمودند كه از آرزوهاي زندگيم زيارت حضرت عالي بود كه امشب الحمدلله موفق شدم.

بعد با نهايت احترام او را آوردند بغل دستشان نشاندند و شروع كرديم به شعر خواندن كه آخر سر از شهريار پرسيدند كه براي اميرالمومنين(ع)، سيدالشهدا(ع) و براي آقا امام زمان(عج) اشعاري از شما خوانديم. براي مادرمان حضرت زهرا(س) كاري نكرده اي؟ نديدم شعري براي حضرت زهرا(س) از شما. استاد فرمودند كه چرا يك شعر دارم براي حضرت زهرا(س)، آن روز خدمت حضرت آيت‌الله خامنه‌اي اين شعرشان را خواندند:


ماه آن شب خموش و سرگردان / روي صحرا و دشت مي‌تابيد
رنگ غم رنگ حزن پرور ماه / همه جا را نموده بود سپيد
دانه دانه ستاره بر رخ چرخ / همچون اشك يتيم مي‌لرزيد
خواب گسترده بود خاموشي / برجهان پرده فراموشي
مرغ شب آرميده بود آرام / چشم ايام رفته بود به خواب
سايه نخل‌ها به چهره نور / از سياهي كشيده بود حجاب
باد در جست‌و‌جوي گمشده‌اي / چرخ مي‌زد چو عاشقي بي‌تاب
غرق شهر مدينه سرتاسر / در سكوتي عميق و رعب آور
مي‌كشيد انتظار خاك آن شب / مقدم تازه مهماني را
مي‌ربود از كف گران مردي / آسمان همسر جواني را
آتش مرگ مادري مي‌سوخت / دل اطفال خسته جاني را
مردم آرام ليك آهسته / نوحه گر چهار طفل دل خسته
بر سر دوش جسم بي‌جاني / حمل مي‌شد به نقطه‌اي مرموز
همه خواهان به دل درازي شب / گرچه شب بود تلخ و طاقت سوز
تا مگر راز شب نگردد فاش / نبرد پي به راز شب دل روز
راز شب بود پيكر زهرا / كه شب آغوش خاك گشتش جا
راز شب بود بانويي معصوم / كه چه او مردي از زمانه نزاد
هيجده ساله بانويي پر شور / كه سياه كرد چهره بيداد
بانويي، كه از سخن به محضرعام / ريخت آتش به جان استبداد
بانويي شيردل، دلير و شجاع / كه نمود از حقوق خويش دفاع
گرچه زن بود ليك مردانه / از قيام آتشي عظيم افروخت
شعله‌اي بركشيد از ته دل / كه سياه خرمن ستم را سوخت
درس احقاق حق و دفع ستم / به جهان و جهانيان آموخت
مردم خفته را زخواب انگيخت / آبروي ستمگران را ريخت


مربوط به موضوع :
نویسنده عاشق در چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۲ |
بوی چفیه رهبر

دخترک 8 ساله بود، اهل کرمان. موقع بازی در کوچه بود که با اتومبیلی تصادف کرد. ضربه آنقدر شدید بود که به حالت کما و اغما رفت. حال زهرا هر روز بدتر از روز قبل می شد. مادرش دیگر نا امید شده بود.  دکترها هم جوابش کرده بودند.

دکتر معالجش -دکتر سعیدی، رزیدنت مغز و اعصاب-  می گوید: زهرا وقتی به بیمارستان اعزام شد ضربه شدیدی به مغزش وارد شده بود. برای همین هم نمی توانستیم هیچگونه عملی روی او انجام دهیم. احتمال خوب شدنش خیلی ضعیف بود.در بخش مراقبتهای ویژه، پیرزنی چند هفته ای است که بر بالین نوه اش با نومیدی دست به دعا برداشته است.

این ایام مصادف بود با سفر رهبر انقلاب به استان کرمان. ولی حیف که زهرا با مادربزرگش نمی توانستند به استقبال و زیارت آقا بروند. اگر این اتفاق نمی افتاد، حتماً زهرا و مادر بزرگش هم به دیدار آقا می رفتند، اما حیف ....

خود مادر بزرگ ماجرا را اینطور تعریف می کند: وقتی آقا آمدند کرمان، خیلی دلم می خواست نزد ایشان بروم و بگویم: آقاجان! یک حبه قند یا ... را بدهید تا به دختر بیمارم بدهم، شاید نور ولایت، معجزه ای کند و فرزندم چشمانش را باز کند.

مثل کسی که منتظر است دکتری از دیار دیگری بیاید و نسخه شفا بخشی بپیچد همه اش می گفتم: خدایا! چرا این سعادت را ندارم که از دست رهبر انقلاب، سید بزرگوار چیزی را دریافت کنم که شفای بیمارم را در پی داشته باشد. مادربزرگ ادامه می دهد: آن شب ساعت11 بود. نزدیک درب اورژانس که رسیدم، مامور بیمارستان گفت: رهبر تشریف آورده اند اینجا. گفتم: فکر نمی کنم، اگر خبری بود سر و صدایی، استقبالی یا عکس العملی انجام می شد؛ اما ناگهان به دلم افتاد، نکند که راست بگوید. به طرف اورژانس دویدم، نه پرواز کردم. وقتی رسیدم، دیدم راست است. آقا اینجاست. و من در یک قدمی آقا هستم. با گریه به افرادی که اطراف آقا بودند گفتم: می خواهم آقا را ببینم. گفتند: صبر کن، وقتی آقا از این اتاق بیرون آمدند، می توانی آقا را ببینی. وقتی رهبر بیرون آمدند، جلو رفتم. از هیجان می لرزیدم. اشک جلوی دیدگانم را گرفته بود و قدرت حرف زدن نداشتم. عاقبت زبان در دهانم چرخید و گفتم: آقا! دختر هشت ساله ام تصادف کرده و در کما است. نامش زهرا است. ترا به جان مادرت زهرا(س) یک چیزی به عنوان تبرک بدهید که به بچه ام بدهم تا شفا پیدا کند. آقا بدون تأمل چفیه اش را از شانه برداشت و توی دستهای لرزان من گذاشت. داشتم بال در می آوردم. سراسیمه برگشتم و بدون هیچ درنگ و صحبتی فوراً چفیه متبرک آقا را روی چشمان و دست و صورت زهرا مالیدم و ناگهان دیدم زهرا یکی از چشمانش را باز کرد. حال عجیبی داشتم. روحم در پرواز بود و جسمم در تلاش برای بهبودی فرزندم که تا دقایقی پیش، از سلامت وی قطع امید کرده بودیم. ساعت 2 بعد از ظهر آن روز، زهرا هر دو چشمش را کاملاً باز کرد و روز بعد هم به بخش منتقل شد و فردایش هم مرخص گردید.

زهرای کوچک حالا یک یاد گاری دارد که خود می گوید: آن را با هیچ چیز عوض نمی کنم. او می گوید: این چفیه مال خودم است. آقا به من داده، خودم از روی حرم حضرت علی(ع) برداشتم . مادر بزرگ نیز می گوید: از آن روز تاکنون فقط یک آرزو دارم. آن هم این است که با زهرا به زیارت آقا بروم.

تخلیص از نشریه داخلی لشکر 41 ثارالله

 مربوط به موضوع :
برچسب ها : بوی چفیه رهبر
نویسنده عاشق در دوشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۲ |
۱۳۹۱/۱۲/۳۰

پيام نوروزى به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۲


بسمالله‌الرّحمنالرّحیم
یا مقلّب القلوب و الأبصار، یا مدبّر اللّیل و النّهار، یا محوّل الحول و الأحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال.
اللّهمّ صلّ علی حبیبتك سیّدة نساء العالمین فاطمة بنت محمّد صلّی الله علیه و ءاله. اللّهمّ صلّ علیها و علی ابیها و بعلها و بنیها. اللّهمّ كن لولیّك الحجّة بن الحسن صلواتك علیه و علی ءابائه فی هذه السّاعة و فی كلّ ساعة ولیّا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتّی تسكنه ارضك طوعا و تمتّعه فیها طویلا. اللّهمّ اعطه فی نفسه و ذرّیّته و شیعته و رعیّته و خاصّته و عامّته و عدوّه و جمیع اهل الدّنیا ما تقر به عینه و تسرّ به نفسه.

تبریك عرض میكنم به همهی هممیهنان عزیزمان در سراسر كشور، و به همهی ایرانیان در هر نقطهای از جهان كه هستند، و به همهی ملتهائی كه نوروز را گرامی میدارند؛ مخصوصاً به ایثارگران عزیزمان، خانوادههای شهدا، جانبازان و خانواده‌هایشان، و همهی كسانی كه در راه خدمت به نظام اسلامی و به كشور عزیزمان مشغول فعالیتند. امیدواریم خداوند متعال این روز را و این آغاز سال را برای ملت ما، برای همهی مسلمانان عالم، مایهی شادی و بهروزی و نشاط قرار دهد و ما را به انجام وظائفمان موفق و مؤید بدارد. به هممیهنان عزیزمان عرض میكنم توجه داشته باشند كه ایام فاطمیه در اواسط روزهای عید است و تكریم و احترام این ایام برای همهی ما لازم است.

ساعت تحویل و هنگام تحویل، در حقیقت حد فاصلی است بین یك پایان و یك آغاز؛ پایان سال گذشته و آغاز سال نو. البته نگاه عمدهی ما باید به طرف جلو باشد؛ سال نو را ببینیم، برای آن خودمان را آماده كنیم و برنامهریزی كنیم؛ اما حتماً نگاه ِبه پشت سر و راهی كه طی كردهایم هم برای ما مفید است، برای اینكه ببینیم چه كردهایم، چگونه حركت كردهایم، نتائج كار ما چه بوده است، و از آن درس بگیریم و تجربه بیاموزیم.

سال ۹۱ مثل همهی سالها، سالی متنوع و دارای رنگها و نقشهای گوناگون بود؛ شیرینی هم داشت، تلخی هم داشت؛ پیروزی هم داشت، عقبماندگی هم داشت. زندگی انسانها در طول حیات، همیشه همین جور است؛ با كش و قوسها همراه است، با فراز و نشیبها همراه است؛ مهم این است كه از نشیبها خارج شویم، خودمان را به اوجها برسانیم.

آنچه كه در طول سال ۹۱ از جنبهی مواجههی ما با جهان استكبار آشكار و واضح بود، عبارت بود از سختگیری دشمنان بر ملت ایران و بر نظام جمهوری اسلامی. البته ظاهر قضیه، سختگیری دشمن بود؛ اما باطن قضیه، ورزیدگی ملت ایران و پیروزی او در میدانهای مختلف بود. آنچه كه دشمنان ما هدف گرفته بودند، صحنهها و عرصههای مختلف بود؛ عمدتاً عرصهی اقتصاد و عرصهی سیاست بود. در عرصهی اقتصاد، گفتند و تصریح كردند كه میخواهند ملت ایران را بهوسیلهی تحریم فلج كنند؛ اما نتوانستند ملت ایران را فلج كنند و ما در میدانهای مختلف، به توفیق الهی و به فضل پروردگار، به پیشرفتهای زیادی دست پیدا كردیم؛ كه تفصیل آنها برای ملت عزیزمان گفته شده است، گفته خواهد شد؛ من هم انشاءالله در سخنرانی روز اول فروردین، به شرط حیات، اجمالاً مطالبی عرض خواهم كرد.

در زمینهی اقتصاد البته بر مردم فشار وارد آمد، مشكلاتی ایجاد شد؛ بخصوص كه اشكالاتی هم در داخل وجود داشت؛ برخی از كوتاهیها و سهلانگاریها انجام گرفت كه به نقشههای دشمن كمك كرد؛ لیكن در مجموع، حركت مجموعهی نظام و مجموعهی مردم، یك حركت رو به جلو بوده است و انشاءالله آثار و نتائج این ورزیدگی را در آینده خواهیم دید.

در عرصهی سیاست، از یك جهت همت آنها این بود كه ملت ایران را منزوی كنند، از جهت دیگر ملت ایران را دچار دودلی و تردید كنند؛ همت آنها را كوتاه و ضعیف كنند. درست عكس این عمل شد؛ در واقع عكس این اتفاق افتاد. در زمینهی انزوای ملت ایران، نه فقط نتوانستند سیاستهای بینالمللی و منطقی ما را محدود كنند، بلكه حتّی نمونههائی از قبیل اجلاس جنبش غیر متعهدها با حضور تعداد كثیری از سران و مسئولان كشورهای جهان در تهران تشكیل شد و عكس آنچه را كه دشمنان ما میخواستند، رقم زد و نشان داد كه جمهوری اسلامی نه فقط منزوی نیست، بلكه در دنیا با چشم تكریم و احترام به جمهوری اسلامی و به ایران اسلامی و به ملت عزیز ما نگریسته میشود.

در زمینهی مسائل داخلی، مردم عزیز ما در آنجائی كه امكان و موقعیت ابراز احساسات وجود داشت ــ عمدتاً در بیست و دوم بهمن سال ۹۱ ــ آنچه را كه لازمهی حماسه و شور بود، از خود نشان دادند؛ از سالهای دیگر پرشورتر و متراكمتر در صحنه حاضر شدند. یك نمونهی دیگر هم حضور مردم خراسان شمالی در بحبوحهی تحریمها بود، كه نمونه و مستورهای از وضعیت و روحیهی ملت ایران را نشان میداد نسبت به نظام اسلامی و به مسئولان خدمتگار و خدمتگزار خودشان. كارهای بزرگی هم بحمدالله در طول سال انجام گرفته است؛ تلاشهای علمی، كارهای زیربنائی، تحرك فراوان مسئولین و مردم. زمینهها برای حركتِ رو به جلو و انشاءالله جهش، فراهم شده است؛ هم در زمینهی اقتصاد، هم در زمینهی سیاست، و هم در همهی زمینههای حیاتیِ دیگر.

سال ۹۲ برابر چشمانداز امیدوارانهای كه به لطف پروردگار و همت مردم مسلمان برای ما ترسیم شده است، سال پیشرفت و تحرك و ورزیدگی ملت ایران خواهد بود؛ نه به این معنا كه دشمنیِ دشمنان كاسته خواهد شد، بلكه به این معنا كه آمادگی ملت ایران بیشتر و حضور او مؤثرتر و سازندگی آیندهی این ملت به دست خودشان و با همتِ با كفایت خودشان انشاءالله بهتر و امیدبخشتر خواهد شد.

البته آنچه را كه ما در سال ۹۲ در پیشِ رو داریم، باز عمدتاً در دو عرصهی مهم اقتصاد و سیاست است. در عرصهی اقتصاد، به تولید ملی باید توجه شود؛ همچنان كه در شعار سال گذشته بود. البته كارهائی هم انجام گرفت؛ منتها ترویج تولید ملی و حمایت از كار و سرمایهی ایرانی، یك مسئلهی بلندمدت است؛ در یك سال به سرانجام نمیرسد. خوشبختانه در نیمهی دوم سال ۹۱ سیاستهای تولید ملی تصویب شد و ابلاغ شد ــ یعنی در واقع این كار ریلگذاری شد ــ كه بر اساس آن، مجلس و دولت میتوانند برنامهریزی كنند و حركت خوبی را آغاز كنند و انشاءالله با همت بلند و با پشتكار پیش بروند.

در زمینهی امور سیاسی، كار بزرگ سال ۹۲، انتخابات ریاست جمهوری است؛ كه در واقع مقدرات اجرائی و سیاسی، و  به یك معنا مقدرات عمومی كشور را برای چهار سال آینده برنامهریزی میكند. انشاءالله  مردم با حضور خودشان در این میدان هم خواهند توانست آیندهی نیكی را برای كشور و برای خودشان رقم بزنند. البته لازم است هم در زمینهی اقتصاد، هم در زمینهی سیاست، حضور مردم حضور جهادی باشد. با حماسه و با شور باید  وارد شد، با همت بلند و نگاه امیدوارانه باید وارد شد، با دل پر امید و پر نشاط باید وارد میدانها شد و با حماسهآفرینی باید  به اهداف خود رسید.
با این نگاه، سال ۹۲ را به عنوان «سال حماسهی سیاسی و حماسهی اقتصادی» نامگذاری میكنیم و امیدواریم به فضل پروردگار، حماسهی اقتصادی و حماسهی سیاسی در این سال به دست مردم عزیزمان و مسئولان دلسوز كشور تحقق پیدا كند.

به امید توجهات پروردگار و دعای حضرت بقیةالله (ارواحنا فداه) و با درود به روح مطهر امام بزرگوار و شهیدان عزیز .

پيام نوروزى به مناسبت آغاز سال   ۱۳۹۲  فایل صوتی

 
============================
 
پاورپوینت | شعارها و نام‌های ۲۳ سال گذشته 30/12/1391

http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/19303/smpl.jpgیكی از اقدامات و برنامه‌های هر ساله حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از ابتدای دوران رهبری نامگذاری و یا تعیین شعارهایی برای سال نو در پیام‌های نوروزی است.
در پیام‌های نوروزی كه هرساله دقایقی پس از تحویل سال جدید خطاب به ملت ایران صادر می‌شود، رهبر انقلاب چارچوب كلی و افق‌های پیش روی ملت و مسئولان جمهوری اسلامی را در قالب نام و یا شعار سال جدید ترسیم میكنند. عدم اختصاص عناوین در نظر گرفته شده به همان سال خاص و جاری‌بودن آن مطالبات اهمیت بازخوانی آن‌ها را دوچندان میكند. در پاورپوینت زیر تلاش شده است تا مروری اجمالی صورت گیرد بر پیام، علت و هدف نام‌ها و شعارهای سال‌های ۶۹ تا ۹۲.


دریافت نسخه پاورپوینت - پاورپوینت | شعارها و نام‌های ۲۳ سال گذشته [ حجم فایل : 1104 کیلوبایت ]

 ================

مطالب مرتبط :

شرط اینكه نوروز، روز «نو» باشد...شرط اینكه نوروز، روز «نو» باشد... • مربوط به موضوع : مطلب
  نویسنده عاشق در جمعه دوم فروردین ۱۳۹۲ |

  *اگر بخواهيد جسم را به قدرت، به زيبايى، به توانايى، به بروز قدرتها و استعدادهاى گوناگون برسانيد، بايد ورزش كنيد.

  *اگر در يك جمله‏ى كوتاه از من بپرسند كه شما از جوان چه مى‏خواهيد، خواهم گفت: تحصيل، تهذيب و ورزش.

  *طلبه‏ها بايد ورزش كنند؛ طلبه‏ها بايد كوهنوردى بروند.

  *كوهنوردى امتيازات برجسته و ممتازى دارد. مهمترينش همان عزم و اراده‏ى بين انسان و انگيزه‏هاى درونى خود او است.


  *من مى‏خواهم ورزش جانبازان را هم، به طور مؤكّد متذكر شوم. البته، الحمدللَّه ورزش جانبازان خوب بود. الحمدللَّه در ميدانها خوب بوده. *همين‏طور كه شما گفتيد، در المپيك مدالها و افتخارات بيشتر و چهره‏هاى بهترى كسب كردند؛ اما بخصوص، روى اينها كار بكنيد. علت آن هم اين است كه جانبازان، سابقه‏ى جبهه دارند. اينها يك قهرمانى را انجام دادند، يعنى وضع جسمانى آنها، نشان‏دهنده‏ى قهرمانى است. *كارى است كه كردند و يك پرونده، با اينها همراه است. بنابراين، اينها آن‏جا امتحان دادند؛ باز هم مى‏توانند در ميدانهاى ورزشى، ان‏شاءاللَّه امتحان بدهند.

  *من ورزش را براى همه لازم مى‏دانم. [كوهنوردى‏] يك ورزش سنگين، خيلى باابهت و خوب است؛ بنابراين لازم است.

   

  *ورزش زنان، كار لازمى است. زنان هم نصف جمعيت كشورند؛ بايد ورزش بكنند؛ اما محيط ورزش زنان، بايستى به گونه‏يى باشد كه با حدود اسلامى، مطلقاً مساسى پيدا نكند.

  *ورزش كوهپيمايى و راهپيمايى در كوه كارى است كه مى‏تواند عمومى، يعنى براى زن و مرد و بچه و بزرگ باشد؛ از همه‏ى ورزشهاى ديگر هم كم‏خرجتر است.

  *ورزش، اطمينان و اعتماد نفس در انسان ايجاد مى‏كند. جوان را به خودش مطمئن و خاطر جمع مى‏كند. خاصيت طبيعى ورزش اين است كه آنها را از آن حالت خمود و ركود بيرون مى‏آورد.

  =================

  پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR فیلم اجرای حركات ورزش باستانی توسط ورزشكاران جانباز و معلول در حضور رهبر انقلاب اسلامی را منتشر كرد. این برنامه در تاریخ ۲۱ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۷۱ در حسینیه امام خمینی رحمه‌الله برگزار شده است.
   فیلم کامل دیدار : ورزش باستانی جانبازان و معلولان در حضور رهبر انقلاب

  با توجه به پهنای باند اینترنت خود ، می توانید این فیلم را با کیفیت های مختلف زیر دریافت نمایید :

  کیفیت متوسط و فرمت Wmv و با حجم 165.6 MB
  کیفیت پايين و فرمت Flv و با حجم 31.2 MB
  کیفیت خوب و فرمت Mp4 و با حجم 507.4 MB

  ۱۳۹۱/۱۲/۲۷

  شش خاطره‌ی ورزشی از آیت‌الله خامنه‌ای

  پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR شش خاطره ورزشی از مجموعه‌ی خاطرات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را
   
   به شرح زیر منتشر می‌كند. برای مطالعه‌ی هركدام از خاطرات، روی تصویر مربوط كلیك كنید.
   

  http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22202/1.jpghttp://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22202/2.jpghttp://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22202/3.jpghttp://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22202/5.jpg
  http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22202/4.jpghttp://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22202/6.jpg

  خاطرات ورزشی محمود خسروی‌وفا از رهبر انقلاب

  آقای محمود خسروی‌وفا، رئیس كمیته‌ی ملی پارالمپیك، در اوایل انقلاب و نیز در مقطعی از دوران ریاست جمهوری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مسئول حفاظت ایشان بوده است. او به دلیل مسئولیت‌های ورزشی در بسیاری از دیدارهای ورزشی رهبر انقلاب در دوره‌های مختلف حضور داشته است. به همین دلیل گپ‌وگفت ما محدود به دیدار اخیر مدال‌آوران المپیك و پارالمپیك نشد. علاقه‌مندی‌های ورزشی رهبر انقلاب و نیز ورزش صبح‌گاهی ایشان در خارج از كشور از نكات خواندنی این گفت‌وگو است:


  مربوط به موضوع : مطلب
  نویسنده عاشق در سه شنبه بیست و نهم اسفند ۱۳۹۱ |

 • سال نو مبارک • دیدگاه مقام معظم رهبری درباره تخت جمشید ، عید نوروز و چهارشنبه سوری


 •  

  جوانان عزيز، بخصوصى فرزانگان ، مايلم به اين مطلب درست توجه كنند كه اسلام در برخورد با پديده هايى كه از كشورها و از ملتهاى ديگر، يا از دوره هاى قبل به او رسيده است ، يك برخورد حكمت آميز و همراه با دقت و نگاهى همه جانبه دارد. هر چيزى كه قابل اين است تا محتواى صحيحح پيدا كند، اسلام آن را مى گيرد، به آن جهت و محتواى صحيح مى دهد و در دسترس مردم مى گذارد.

  مثلا بعضى از همين مراسم حج ، مثل طواف ، سعى و قربانى كردن ، از قبل از اسلام بود؛ اسلام ، اين مراسم را گرفت ، محتواى شرك آلود، مادى و غلط را از آن خارج كرد و محتواى توحيدى به آن داد. آن را درك كرد و به صورت يك درس ، به مردم برگرداند، كار خيلى عجيب و مهمى است . در باب عيد نوروز و مراسم سنتى قديمى هم همين جور، اسلام عيدنوروز را گرفت ، محتواى انسانى و اسلامى و معنوى به آن داد و به مردم برگرداند.
  اول سال تحويل ، شما به دستور اسلام با خدا رابطه برقرار مى كنيد؛ عرض مى كنيد: يا مقلب القلوب و الابصار، يا مدبر الليل و النهار، يا محول الحول و الا حوال اى كسى كه گردش زمين و آسمان ، گردش دلها و چشمها و گردش روزگاران به دست توست ، اين گردش قرار دادى سال را هم براى ما با بركت و مبارك قرار بده : حول حالنا الى احسن الحال .

   

  ببينيد نوروز و تحويل سال - رفتن از يك سال به سال ديگر - يك محتواى معنوى پيدا كرد. مردم را توصيه مى كنند: اغتسل و البس و انظف ثيابك : غسل كنيد، خود را شست و شو بدهيد و تميزترين لباسها را - البته صحبتى از لباس نونيست ؛ صحبت از لباس تميز است - بپوشيد؛ به دين يكديگر برويد؛ صله ى رحم بكنيد، دلهايتان را شاد كنيد؛ در خودتان اميد بدهيد و با رويش طبيعت يك رويش ‍ معنوى در دل خودتان به وجود بياوريد.
  برخورد با عيد نوروز؛ اين است ؛ لذا ما ايرانيها عيد نوروز را دوست مى داريم و آن را جشن مى گيرمى . اما جشن ما يك جشن سالم است . با هر كدام از اين مراسم قديمى كه اسلام برخورد مى كند، اين جور برخورد مى كند. البته بعضى از مراسم هست كه قابل اصلاح نيست . مثلا اسلام درباره مراسم خرافى از روى آتيش پريدن ، حرفى ندارد و تاءييد نمى كند؛ اما هيچ اشكالى نمى بيند كه مردم - فرض بفرماييد - در مناسبتى از مناسبتهاى عيد به فضاى باز بروند، با سبزه و طبيعت و صحرا، ديدارى تازه كنند، خود و طبيعت را با يكديگر نزديك كنند و لذت صحيح و سالم ببرند، مانعى ندارد.

  درست ، عكس روش جاهلى ؛ در روشهاى جاهلى ، اگر عمل خوبى هم در دست مردم باشد، آن را بى محتوا مى كنند ! لذا شما مى بينيد كه راجع به تحويل سال در تبليغات راديوهاى بيگانه ، صحبت زيادى نيست ؛ اما راجع به چهارشنبه سورى در اين چند روز قبل از سال ، تقريبا تمام راديوهاى بيگانه راجع به آن صحبت كردند ! درست نقطه ى مقابل آن نظر اسلامى !

  البته بعضى از عوامل خود ما هم در وزارت كشور، استباهى كردند كه در واقع همان كار راديوهای بيگانه را تاءييد كرد ! منتها دلسوزان وزارت كشور و وزير محترم كه بحمدالله خود روحانى و از سادات محترم است - فورا جلوى آن را گرفت .
  شما ببينيد در ايام تحويل ، مردم در كجاها اجتماع مى كنند؛ ديشب در اطراف آستان قدس رضوى ، با اين كه نيمه ى شب بود، جاى سوزن انداختن نبود ! تا بسط شيخ بهايى و تمام اين اطراف ، مردم براى توجه ، روى زمين نشسته بودند ! يعنى عيد نوروز، همراه با معنويت . يا ديشب ، نيمه ى شب ، هزاران انسان علاقه مند، از خواب و خانه و زندگى و محيط خانواده بيررون مى آيند و به مرقد امام بزرگوار مى روند ! يعنى جنبه ى معنوى .

  خوب ، حالا يك نفر هم پيدا مى شود كه از سر اشتباه و ندانم كارى ، به جاى مرقد امام رضا و مرقد امام بزرگوار و مرقد حضرت معصومه و مراسم معنوى ، تخت جمشيد را زنده مى كند ! البته تخت جمشيد، يك اثر معمارى است ؛ انسان ، اثر معمارى را تحسين مى كند و چون متعلق به ما و ملا ايرانيهاست ، به آن افتخار هم مى كند؛ اما اين غير از آن است كه ما دلها و ذهنها و جانهاى مردم را متوجه به نقطه اى بكنيم كه در آن خبرى از معنويت نيست ، بلكه نشانه ى طاغوتيگرى است !

  عکسهایی از پیام نوروزی مقام معظم رهبری

  در همان ساختمانها كه امروز بعد از گذشت يكى دو هزار سال ويران است ، زمانى به مناسبت همين روز نوروز، خدا مى داند كه چه قدر بى گناه ، در مقابل تخت طاغوتهاى زمان به قتل مى رسيدند و چه قدر دلها ناكام مى شدند ! اين افتخارى ندارد.

  عيد نوروز خوب است ، مراسم جشن و سرور و شاد بودن دلها خوب و مطلوب است ؛ اما در جهت درست . اين كارى است كه اسلام كرده است ؛ ما هم به فضل الهى به تبعيت اسلام ، همين سياستها را دنبال مى كنيم ، مردم هم همين را مى خواهند و دلهاى مردم هم دنبال همين چيزهاست ؛ مردم به آن چيزهايى كه جنبه ى مادى دارد، مستقلا توجهى ندارند و اگر آن جنبه ى مادى ، با يك جنبه ى انحرافى همراه شد، مردم از آن رويگردانى ميكنند .

  تاریخ بیانات : 1378/1/1

   

  بازخوانی پیام‌های نوروزی رهبر انقلاب از سال ۶۹ تا ۹۱ • مربوط به موضوع : مطلب
  نویسنده عاشق در جمعه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۱ |


  آشنايي با قله هاي تهذيب
  دانلود برنامه                                                           
     
  مراقبت
  دانلود برنامه            
  اثر نماز بر جوانان
  دانلود برنامه                                                                             
  تعليم نفس
  دانلود برنامه       
  روح نماز
  دانلود برنامه         
   
  اهميت نماز
  دانلود برنامه        
  تشريفات در زندگي
  دانلود برنامه                  


      
  محفل انس با قرآن در حضور مقام معظم رهبری  تدبّر در قرآن
  دانلود برنامه               مربوط به موضوع : مطلب
  نویسنده عاشق در چهارشنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۹۱ |

  به کوری چشم دشمنان اسلام و ایران و مقام معظم رهبری

   

  شعری تقدیم به حضرت آیت الله خامنه ای

   

  شعر : از  هادی بیابانی

   

  اجرا:مداح اهل بیت (ع) حبیب حسینی

   

  هیئت متوسلین به امام جعفر صادق ع (خرم آباد)

  نشاني وب سايت


  http://majs.ir/


  آقام آقام آقام آقام        تو دنیایکتایی        تو همتا نداری        آقام

   

   غرق نورماهی                عطر گلها داری                 آقام

   

  نایب آقایی                      راه  علی داری                   آقام

   

  آقایی     سرداری                             دست ماروآقامیگیری

  به حق   فاطمه                                  الهی آقا غم نبینی

   

   آی آقا آی آقا                    بی تو  غمخونه ميشه دنیا

   

  ---------------------------------------------------------

  آقام آقام آقام آقام      الگوي دنيايي       تورهبرمايي   آقام

  مرجع عالمي                     نايب مولامي            آقام

  حامي اسلامي                    مظهرايماني            آقام

   

  مهرتو  افزونه                         همه عالم اينو ميدونه

  تاميگي   يه جمله                       درحيرتت أقا ميمونه

   

  آي أقا آي أقا                     بي تو غمخونه میشه دنيا

  -------------------------------------------------------

  آقام  آقام آقام آقام      دست حق ياورت        علي نگهدارت    آقام

   دشمن تو خواره               بيش تو اواره                      آقام

   سلاحت ايمانت                فداي ايرانت                آقام

   

  يه دونه   نمونه                        الهي دشمنت نمونه

  پیش تو  رهبرم                        عالمی حیرونت میمونه

   

  آی آقاآی آقا                     بی توغمخونه میشه دنیا


  لينك دانلود فايل اجراي شعر

  آقام آقام آقام آقام (تک) حبیب حسینی         (در وصف مقام معظم رهبری)
  مربوط به موضوع : شعر
  برچسب ها : شعرومداحی
  نویسنده عاشق در چهارشنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۹۱ |

                    بسم‌ الله الرحمن الرحیم

  با تأسف و اندوه فراوان خبر رحلت عالم ربانی، سالك الی‌الله و عارف بالله مرحوم آیت‌الله آقای حاج شیخ عزیز الله خوشوقت رضوان‌الله علیه را دریافت كردم. عمری با بركت، سرشار از معنویت و تهذیب، و گامهای پیوسته در سلوك الی الله، همراه با مجاهدتی كم نظیر در تربیت نفوس مستعد و دلهای مشتاق، خلاصه‌‌ئی از زندگینامه‌ی این روحانی مهذّب و این معلّم اخلاق و معرفت است. بی شك فقدان این شخصیت ممتاز، برای آشنایانِ رتبه‌ی معنوی آن بزرگوار مصیبتی اندوهبار و برای شاگردان و مستفیدان محضر پر فیض او ثلمه‌ئی بزرگ است. اینجانب تسلیت صمیمانه‌‌ی خود را به خانواده‌ی مكرّم و فرزندان محترم و دیگر وابستگان و به همه‌ی ارادتمندان ایشان معروض میدارم و علو درجات و شمول رحمت حق و حشر با اولیاء الله را برای روح مطهرشان از خداوند متعال مسألت میكنم.

  سید علی خامنه‌ای

  2/12/1391

  -------------

  رهبر معظم انقلاب با حضور در بیت مرحوم آیت‌الله آقای حاج شیخ عزیز‌الله خوشوقت رضوان‌الله علیه، با بازماندگان آن مرحوم دیدار کردند.

  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)، رهبرانقلاب امشب (چهارشنبه) با حضور در بیت مرحوم آیت‌الله آقای حاج شیخ عزیز‌الله خوشوقت رضوان‌الله علیه، با بازماندگان آن مرحوم دیدار کردند.
  ایشان در این دیدار ضمن ایراد سخنانی درباره شخصیت مرحوم آیت‌الله خوشوقت، درگذشت این عالِم ربانی، معلم اخلاق و سالک الی‌الله را به خانواده و آقازادگان ایشان و اهل معنا و معرفت و سلوک تسلیت گفتند. 

  ۱۳۹۱/۱۲/۰۲

   

   

  پس عزا بر خود كنید ای خفتگان

  مرحوم آیت‌الله خوشوقت در كنار رهبر انقلاب

  گزیده دیدار : مرحوم آیت‌الله خوشوقت در كنار رهبر انقلاب

  : اقامه نماز رهبر انقلاب بر پیكر آیت الله خوشوقت

  فیلم

  کیفیت متوسط و فرمت Wmv و با حجم 38.3 MB
  کیفیت پايين و فرمت Flv و با حجم 8.9 MB
  کیفیت خوب و فرمت Mp4 و با حجم 140.8 MB

  صوت


   

                                                                                                                     

  مطالعه بیشتر

  http://abna.ir/data.asp?lang=1&id=392644

  http://farsi.khamenei.ir/video-content?id=22073  مربوط به موضوع : عکس
  نویسنده عاشق در پنجشنبه سوم اسفند ۱۳۹۱ |

  مسئولان،دولت و مجلس، همه تلاشهای خود را برای حل گره ها و مشكلات اقتصادی مردم و كشور متمركز كنند

  تقوا، تقوا، تقوا....از مسئولان توقع داريم با صبر، ميدان ندادن به احساسات سركش و ملاحظه مسائل كشور، همه توان و نيروها را برای حل مشكلات مردم متمركز كنند

  توقع از مسئولان این است، حالا که رفتار دشمن شدت پیدا کرده شما هم رفاقتها را شدت دهید و بيشتر با هم باشيد

  مسئولین محترم شنیدید....؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  یادتان نرود: اطاعت از امر ولی واجب است...واجب...

  http://ahrabnews.com/images/docs/000010/010650/images/ahrab.jpg  مربوط به موضوع : مطلب
  برچسب ها : تقوا
  نویسنده عاشق در یکشنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۱ |
   
  از طلاومس ‌تا ‌درباره ‌الی

  فیلم‌هایی ‎که ‌نظر رهبر انقلاب ‌را جلب ‌کرد

  به کبودی یاس، بدوک، طلا و مس تنها نمونه‌هایی از فیلم‌هایی است که اظهار نظر رهبر انقلاب درباره این فیلم‌ها علنی شده است، به گفته غلامعلی حداد عادل ایشان دقت دارند که از ابزار فرهنگی به خوبی استفاده شود.

  به گزارش قدس آنلاین به نقل از ابنا «غلامعلی حدادعادل» مشاور عالی رهبر انقلاب و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت وگو با ویژه نامه پایان سال روزنامه همشهری در سال 87 درباره علائق فرهنگی رهبری گفته بود: رهبری از فیلم‌هایی که تهیه و پخش می شوند آگاهی دارند و می‌بینند و دقت دارند که از ابزار فرهنگی به خوبی استفاده بشود، به همین خاطر ایشان برای سازندگان فیلم توصیه‌هایی هم می‌کنند.

  حداد عادل همچنین گفته بود: زمان دیدن فیلم «کودک و فرشته» با ایشان در یک مجلسی بودیم و آقا گفتند حس می‌کنم صحنه‌هایی از این فیلم از کتاب «دا» الهام گرفته شده است. می‌دانم رهبری، فیلم «به کبودی یاس» را هم دیده‌اند و تحلیل جالبی هم درباره آن فیلم و فیلم درباره الی داشتند. این نشان دهنده دقت نظر ایشان است.

  * بدوک مجیدی

  «بدوک» ساخته مجید مجیدی داستان یک برادر و خواهر به نام های جعفر و جمال است که بعد از مرگ پدرشان، در روستا توسط یک راننده ربوده شده و با فروخته شدن جعفر به عبدالله، از هم جدا می شوند. جعفر به همراه دیگر بچه های ربوده شده برای عبدالله کار کرده و جمال نیز به مدرسه اعراب در پاکستان منتقل می شود. جعفر برای یافتن خواهر خود راهی پاکستان می شود. او پس از یافتن دخترهای ربوده شده به گمان اینکه خواهرش جمال همراه بقیه با لنج در حال خروج از پاکستان هستند مخفیانه همراه آنها سوار لنج می شود و ...

  بدوک که اولین بار در سال 1370 در دهمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد سر و صدای بسیار به پا کرد و توانست در نخستین نمایش خود در سال 70، سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول را برای مجیدی به ارمغان آورده و در بخش اصلی آن دوره از جشنواره، در حالی که بزرگانی چون بهرام بیضایی برای فیلم مسافران، رخشان بنی اعتماد برای فیلم نرگس، مرحوم علی حاتمی برای فیلم دلشدگان،مهدی صباغ زاده برای فیلم خانه خلوت، علیرضا داوودنژاد برای فیلم نیاز و عزیز الله حمیدنژاد برای هور در آتش حضور داشتند، دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه را از آن خود کند.

  ماجرای ساخت این فیلم به بیت رهبر معظم انقلاب هم می‌کشد. مجیدی در گفتگوی مشهوری این واقعه را این طور تعریف می‌‌کند: «اولین دیدار من با آقا بر می گردد به سال 70 و فیلم بدوک. این فیلم برای من منشا اتفاقاتی هم شد و البته مصداق بسیار خوبی است که تفاوت نگاه آقا را با مسئولین فرهنگی نظام برای شما عرض کنم. این فیلم را به همراه جمعی از هنرمندان و مسئولین در جلسه ای که اقا هم حضور داشتند دیدیم. فیلم که تمام شد آقا به شدت برافروخته و ناراحت شدند. این عین عبارت آقاست: اگر فیلم مبتنی بر درام است که حرفی نیست ولی اگر مبتنی بر واقعیات است من حرف دارم.

  آسید مهدی شجاعی که نویسنده فیلمنامه بود گفت متاسفانه مبتنی بر واقعیات است و من هم ادامه دادم که این فیلم فقط گوشه ای از واقعیت است و اگر می خواستیم همه آن را نشان دهیم فیلم ظرفیت این همه تلخی را نداشت. و باز این عین عبارت آقاست که خطاب به مسئولینی که آنجا بودند گفتند: «اگر چنین است چرا به ما نمی گوئید؟ چرا به ما گزارش داده نمی شود؟» با همین لحن که بعدها از ما گزارش خواستند و ما هم گزارش هایمان را مکتوب کردیم و فرستادیم و اولین نتیجه آن این بود که کل مسئولین آن منطق عوض شد.»

  * طلا و مس اسعدیان

  فیلم سینمایی «طلاومس» که در جشنواره فیلم فجر سال 88 به سینمای کشور معرفی شد، از جمله فیلم هایی است مورد توجه رهبر انقلاب اسلامی قرار گرفته است.

  فیلم طلا و مس روایت طلبه ای است به نام سیدرضا که به تازگی به خانواده اش به تهران آمده و متوجه بیماری خاص همسرش زهرا می شود و به ناچار برای تهیه هزینه درمان او تغییراتی در شیوه زندگی اش می دهد. او ضمن درس خواند به قالیبافی می پردازند تا از پس مخارج بیماری همسرش بربیاید. بهروز شعیبی- پسر سیدکاظم در آژانس شیشه ای- در این فیلم نقش سیدرضا و نگار جواهریان نقش زهرا سادات همسر او را بازی می کند.

  این فیلم به کارگردانی همایون اسعدیان در جشنواره بیست و هشتم فیم فجر علاوه بر کسب جایزه ویژه بخش «راه انبیاء» در بخش بین‌الملل «به خاطر آشکار ساختن باورهای عمیق دینی و تجلی آن در جامعه»، در 7رشته چهره‌پردازی، موسیقی، تدوین، نقش اول زن، فیلمنامه، کارگردانی و بهترین فیلم، نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد.

  رهبر انقلاب درباره این فیلم سینمایی نظراتی را بیان کرده اند که جالب توجه است. ایشان مضمون طلا و مس را «عالی» خطاب کرده اند و با بیان اینکه کارگردانی این فیلم سینمایی خوب بوده است از بازی دو بازیگر اصلی این فیلم که نقش یک روحانی و همسرش را بازی می کردند تمجید فرموده اند. رهبر انقلاب بازی شعیبی و جواهریان در این نقش را برای مخاطب «خیلی خوب» و «باورپذیر» دانسته اند و طلا و مس را نمایش کاملی از زندگی یک طلبه عنوان کرده اند.

  --------------

  صوت/ توصیه‌های مهم رهبر انقلاب درباره فیلمسازی
  حضرت‌ آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در دیدارهای مختلف موضوعاتی برای فیلمسازی به اهالی سینما پیشنهاد کرده‌اند.


  مربوط به موضوع : صوت
  برچسب ها : سینما
  نویسنده عاشق در جمعه بیستم بهمن ۱۳۹۱ |

  طراحی و کدنویسی قالب : علیرضاحقیقت - ثامن تم

  Web Template By : Samentheme.ir

  موضوعات مطالب
  آرشیو مطالب
  پیوندهای وبگاه
  برچسب‌ها